نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

گلخانه

تجهیزات گلخانه - گلخانه- آندرسم البرز

 

مقدمه

در این مطلب از وبلاگ آندرسم البرز قصد داریم در خصوص گلخانه، محل احداث یک گلخانه خوب، مزایای آن و همچنین مهم‌ترین تجهیزاتی که هر گلخانه نیاز دارد، صحبت کنیم. اما گلخانه چیست؟ گلخانه به یک فضا گفته می‌شود که در داخل آن گیاه به شکل کاملا کنترل شده رشد خواهد کرد. این مکان ساختاری است که معمولا دیواره‌ها و سقف‌هایش از شیشه هستند و شفاف می‌باشند.

 

شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که بازار گلخانه در کشورمان چه وضعیتی دارد؟ برخی از گلخانه‌ها که تجاری هستند، تولیدات میوه‌جات و سبزیجات را با بهترین تکنولوژی به انجام می‌رسانند. همچنین گلخانه‌های شیشه‌ای از تجهیزاتی مانند لوازم حرارتی، روشنایی، خنک کننده و غربالگری تشکیل شده است. جالب است بدانید که در این گلخانه‌ها از سیستم کامپیوتری برای بهینه کردن رشد گیاهان، استفاده می‌شود.

از آنجایی که گلخانه همواره بهترین شرایط را برای گیاهان فراهم می‌سازد و آن‌ها را از خطرات طبیعی دور نگه می‌دارد، پیشنهاد می‌کنیم که تولید سبزیجات را در درجه نخست کار خود قرار دهید. خطراتی که ممکن است گیاهان گوناگون را تهدید کند و باعث از بین رفتن آن‌ها در فضای گلخانه شود، متشکل از گرمای زیاد، سرمای زیاد، طوفان و سایر موارد از این دست می‌باشد.

تجهیزات گلخانه- آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه- آندرسم البرز

محل تاسیس گلخانه

از مهم‌ترین تصمیماتی که باید در ساخت یک گلخانه اتخاذ شود، این است که گلخانه حتما باید در یک فضای جدا، در تماس با ساختمان‌ها و به شکل بخشی از ساختمان‌های جدید بنا شود. گلخانه‌هایی که بهم متصل هستند، به طور معمول هزینه زیادی برای ساخت ندارند، از گرمای زیادی برخوردار نیستند و دسترسی بسیار ساده‌ای دارند، اما گیاهان درون گلخانه‌ها نور و گرمای مناسبی را دریافت خواهند کرد.

گلخانه‌هایی که بهم هم وصل هستند، حتما باید رو به جنوب بنا شوند. البته یک گلخانه که به شکل مستقل کار می‌کند، می‌تواند در یک محل دور نسبت به ساختمان‌ها قرار بگیرد. لازم به ذکر است که گیاهان درون گلخانه‌ها نور خورشید را به بهترین شکل ممکن و از همه جهت‌ها دریافت می‌کنند. برای ساخت چنین گلخانه‌ای هزینه بسیار زیادی خرج خواهد شد. سیستم حرارتی و هزینه ساخت گلخانه‌ای با این کیفیت بالا بسیار زیاد است. ضمنا این گلخانه‌ها هزینه آب و برق بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهند داشت.

برای سایز گلخانه هیچگاه اندازه تعریف‌شده‌ای وجود نداشته و گلخانه‌ها می‌توانند در هر متراژی ساخته شوند. اما اندازه یک گلخانه کوچک حداقل باید نزیک به 2000 فوت باشد (معادل 18،4 متر مربع) باید در نظر داشته باشید که گلخانه‌های کوچیک‌تر از نظر ساخت و همچنین عملکرد تفاوت‌های بسیار زیادی با گلخانه‌های بزرگ دارند.

تجهیزات گلخانه- آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه- آندرسم البرز

مزایای گلخانه چیست؟

 • با استفاده از روش آبیاری تحت‌فشار می‌توان در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.

 • جلوگیری از وابسته شدن به شرایط محیطی و بهبود شرایط بازاریابی و همچنین تنظیم کردن برنامه کشت صحیح مطابق با احتیاج بازار.

 • به وجود آوردن چندین موقعیت شغلی برای جوانان و همچنین کارآموختگان کشاورزی و البته استفاده از مواقع بیکاری کشاورزها در فصول زمستان و پاییز است.

 • بالا بردن سطح کیفی محصولات تولیدی به کنترل خوب آفات و بیماری‌ها با استفاده از روش کنترل بیولوژیکی بستگی دارد. همچنین کم‌شدن مصرف سم که در نتیجه کیفیت محصولات را بالا می‌برد و البته باعث حفظ محیط زیست هم می‌شود، در بالا بردن کیفیت محصولات تاثیرگذار است.

 • بالا بردن تولیدات در واحد سطح، مثلا در خصوص خیار، جالب است که 20 کیلو خیار در هر متر مربع گلخانه با تولید 2 کیلو خیار در یک مترمربع فضایث باز برابر است.

 • به کار بردن اراضی غیر قابل بازگشت با سیستم هیدروپونیک؛ برای مثال گلخانه‌های سبزیجاتی که در کیش وجود دارند.

 • تولیدات بیشتر از یک نوع محصول در یک سال؛ برای مثال خیار به طور میانگین سه بار در سال و در خصوص گوجه تولید دو بار در یک سال می‌باشد.

تجهیزات گلخانه- آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه- آندرسم البرز

مهمترین تجهیزات هر گلخانه

یک گلخانه برای بالا بردن کیفیت کار خود باید دارای تجهیزات و امکانات حداقلی باشد. برخی از مهمترین تجهیزات مورد نیاز عبارتند از:

سیستم گرمایشی

سیستم گرمایشی شوفاژی برای استفاده گلخانه‌های بالای 4/0 هکتار بهتر است. در این سیستم از تبخیر شدن آب برای تولید گرمایی که در گلخانه نیاز است، استفاده می‌شود. البته سیستم موضعی هم وجود دارد که از دسته بخش متفاوت تشکیل شده است.

 • بخاری‌های تراکمی و یا منفرد

 • بخاری‌های تابشی

 • بخاری‌های همرفتی یا همان کنوکسیونی

 

سیستم سرمایشی

سیستم خنک‌کننده در فصل تابستان: یکی از سیستم‌های معروف خنک‌کننده سیستم سرمایشی پد سلولزی و فن است. برای مثال دو مورد دیگر از سیستم‌های سرمایشی می‌توان به سیستم مه پاش و تبخیری اشاره کرد.

سیستم خنک‌کننده در فصل زمستان: دو مورد از سیستم‌های خنک‌کننده زمستانه تیوپ و پنکه هستند، البته مواردی چون ژنراتور، ترموستات، برق و برق اضطراری نیز در بین سیستم‌های خنک‌کننده در فصل زمستان قرار دارند.

 

سیستم آبیاری تحت فشار

به کار گرفتن شبکه لوله کشی آب گرم برای سیستم گرمایشی گلدان‌ها و نیز ریشه گیاهان گوناگون، به وجود آوردن یک شبکه آبی جداگانه برای گیاهان و همچنین تاسیس اتاق هوشمند تغذیه گیاهان مختلف و آبیاری آن‌ها از وظایف سیستم آبیاری تحت فشار است.

سیستم‌های تهویه

وجود سیستم تهویه در محوطه هر گلخانه یکی از نیازهای اساسی است. سیستم‌های تهویه کاربردهای زیادی دارند و انواع فن‌ها و هواکش‌های گلخانه‌ای برای رفع نیاز در زمینه گردش و تبادل هوا با محیط بیرون، تأین هوای تازه ایجاد دمای مناسب و کنترل گازهای موجود در گلخانه به کار می‌روند. برای این منظور، اغلب اوقات از فن‌های محوری یا آکسیال استفاده می‌شود و گاهی ممکن است بر حسب نیاز و فشار و حجم هوای مورد نیاز از انواع فن سانتریفیوژ نیز استفاده شود.

 

سخن پایانی

در این مطلب به ساخت گلخانه در یک مکان مناسب، مزایای گلخانه‌ها و تجهیزات مناسب برای گلخانه‌ها صحبت کردیم. نکات مختلف ذکرشده در این مطلب، می‌تواند یک راهنمای مقدماتی برای شما باشد. در صورت نیاز به مشاوره در این حوزه و بویژه تأمین تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه گلخانه، با کارشناسان شرکت آندرسم البرز در ارتباط باشید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

لوازم مرغداری

تجهیزات مرغداری- لوازم مرغداری- آندرسم البرز

مقدمه

در این مطلب وبلاگ آندرسم البرز قصد داریم در خصوص لوازم مرغداری صحبت کنیم. در مرغداری‌ها برای افزایش درآمد و توسعه کار، از لوازم ضروری و مهم زیادی استفاده می‌شود. این لوازم جزو ملزومات صنعت مرغداری هستند. در واقع از وسایل مرغداری برای موارد مختلفی مثل پرورش مرغ، جوجه‌کشی و سایر موارد از این دست استفاده می‌شود. جالب است بدانید لوازمی که در این مطلب قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم، به غیر از مرغداری، در مکان‌های دیگری هم کاربرد دارند. برای مثال می‌توان به سالن‌های پرورش جوجه، پرورش بوقلمون، کبک، اردک و غیره نیز اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر در مورد لوازم مرغداری، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.


هیتر حرارتی

هیتر حرارتی و گرمایشی یک وسیله بسیار مهم در مرغداری است. هیترها وظیفه گرم کردن مرغداری شما را برعهده دارند و این مورد باعث می‌شود که مرغ‌ها کمتر دچار بیماری شوند. هیترها چندین مدل مختلف دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال می‌توان به جت هیترها اشاره کرد. از جت هیترها استفاده‌های بسیار زیادی می‌شود. این نوع گرماسازها به طور معمول برای تامین هوای گرم در مرغداری‌ها، سالن‌ها پرورش قارچ، گلخانه‌ها و سایر موارد از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هیتر جت‌ها با تکنولوژی روز دنیا ساخته و طراحی شده‌اند. استفاده از این هیترها بازدهی صد در صدی داشته و کاملا بهینه می‌‌باشد. جت هیترها دارای استانداردهای بین‌المللی هستند و از بهترین جنس قطعات در ساخت آن استفاده شده است. برای مثال می‌توان به بهترین قطعات موتور، فن، سیستم سوخت‌رسان واشاره داشت. توصیه می‌کنیم که برای تهیه هیتر و استفاده از آن در مرغداری خود، هیتر جت‌ها را در نظر داشته باشید.

دستگاه پرکن مرغ

دستگاه پرکن مرغ جزو لوازمی است که به طور معمول در تمامی مرغداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دستگاه پرکن مرغ به غیر از مرغداری‌ها، در مکان‌های دیگری هم استفاده می‌شود. فروشگاه‌های فروش پرنده زنده، سالن‌های پرورش غاز، پرورش کبک، پرورش اردک و پرورش بلدرچین از جمله مکان‌هایی هستند که از دستگاه پرکن مرغ استفاده می‌کنند. با استفاده از این دستگاه پیشرفته، شما بدون هیچ نوع آسیب به بدن مرغ‌ها، می‌توانید کرک و پر آن‌ها را بعد از کشتار جدا کنید. بعد از این کار مرغ آماده مصرف می‌باشد. جالب است بدانید که روش استفاده از دستگاه پرکن مرغ بسیار ساده است. برای این کار شما باید دوشاخه را به برق شهری تک فاز معمولی وصل کنید.

آبخوری

از ضروری‌ترین لوازم مورد نیاز در مرغداری می‌توان به آبخوری اشاره کرد. تهیه چند نوع آبخوری متفاوت برای مرغداری الزامی است. سعی کنید آبخوری‌های تهیه کنید که کیفیت بالایی داشته باشند و شما مجبور نباشید که مدام آن‌ها را تعویض کنید. آبخوری 5 لیتری، 3 لیتری، لیوانی، کله قندی، بلند صادراتی و آبخوری یک لیتری بلدرچین از انواع آبخوری‌ها به حساب می‌آیند.

قیف سربری

قیف سربری یکی از لوازمی است که هم اکنون استفاده از آن در مرغداری‌ها، رونق زیادی پیدا کرده است. معمولا این قیف‌ها استوانه‌ای شکل هستند. استفاده از قیف سربری به این شکل است که سر پرنده در درون آن قرار می‌گیرد و بریده می‌شود. با استفاده از این قیف، پرنده نمی‌تواند تکان بخورد. در ساخت بدنه این نوع قیف‌ها، از استیل استفاده شده است. بنابراین هیچ نگرانی از بابت غیر بهداشتی بودن آن‌ها وجود ندارد، به دلیل اینکه این قیف‌ها پس از استفاده، شستشو می‌شوند.

قیف‌ها سربری چهار نوع مختلف دارند که این چهار مدل متشکل از قیف‌های یک عددی، دو عددی، سه عددی و چهار عددی هستند. قیف‌های سربری برای کشتار بوقلمون، بلدرچین، قرقاول، کبک، اردک و غاز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول در لیست یکی از پرکاربردترین لوازم مرغداری بوده که عمل سر بردین را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند.

لامپ مادر مصنوعی 

در لیست لوازم مورد نیاز مرغداری خود، لامپ مادر مصنوعی را از قلم نیاندازید. از این محصول جهت گرم کردن سالن پرورش طیور استفاده می‌کنند. مکانیزم کاکرد لامپ مادر مصنوعی با توجه به امواج فروسرخ و برق می‌باشد. جالب است بدانید که این نوع لامپ‌ها به سرپیچ لامپ‌های معمولی نیز متصل می‌شوند و با برق 220 ولت روستایی نیز کار خواهند کرد.

لامپ‌های مادرمصنوعی از یک قسمت خمیده شکل و محدب برخوردار است که به عنوان فیلتر کار می‌کند. این بخش باعث جلوگیری از تابش نورهای نامرئی می‌شود. تنها یک طیف خاص نور که از طول موج طولانی و امواج فروسرخ تشکیل می‌شوند، از آن عبور خواهد کرد. جالب است بدانید این لامپ‌ها به غیر از خاصیت گرمایشی، خاصیت درمانی نیز دارند. تهیه لامپ مادر مصنوعی کمک بسیار زیادی به کسب درآمد شما در صهعت مرغداری خواهد کرد.

فن و هواکش

از مهم‌ترین و ضروری‌ترین لوازم مرغداری که تهیه آن الزامی است، می‌توان به هواکش اشاره کرد. در واقع فضای مرغداری بدون هواکش به هیچ عنوان قابل تحمل نیست. اصول اصلی کار هواکش‌ها، ایجاد جریان هوا و نیز انتقال آن است. یکی از فن‌هایی که در مرغداری‌ها استفاده بسیار زیادی دارد، فن‌های محوری است. این نوع فن‌ها از ویژگی‌های بسیار زیادی همانند سبک بودن، راه‌اندازی ساده، سیستم تهویه عالی وبرخوردار هستند.

فن‌های محوری مرغداری، حجم هوای کمتری را در شرایط یکسان انتقال می‌دهند و قیمت بسیار خوبی هم دارند. در واقع فن محوری، ساده‌ترین و بهترین نوع هواکش است که در تمامی مرغداری‌ها استفاده می‌شود. البته شما باید هواکشی را خریداری کنید که از شکل پره مناسب، دور فن، ابعاد خوب و سایر مشخصات فنی مناسب برخوردار باشد تا میزان هوادهی مورد نیاز شما را تأمین کند و بهتر است پیش از این کار با مشاورین خبره صحبت کنید.

سخن پایانی

در این مطلب چند مورد از ضروری‌ترین و پرکاربردترین لوازم مرغداری را به شما عزیزان معرفی کردیم. هر یک از این لوازم، کاربرد ویژه‌ای در صنعت مرغداری دارد. برای مثال اگر یک مرغداری از سیستم تهویه مناسبی برخوردار نباشد، با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد یا نبود سیستم گرمایشی مناسب در یک مرغداری، نتایج نامطلوبی را به همراه خواهد داشت. بدون شک با تهیه این لوازم و سایر وسایلی که برای راه‎اندازی یک مرغداری الزامی است، می‌توانید علاوه بر کسب درآمد مناسب، به توسعه کسب و کار خود هم فکر کنید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

سودآورترین محصولات گلخانه

تجهیزات گلخانه - محصولات گلخانه- آندرسم البرز

مقدمه

راه‌اندازی یک گلخانه کار دشوار و چالش‌برانگیزی است. به همین منظور افرادی که قصد دارند این کار را آغاز کنند، سوالات بسیار زیادی را در ذهن خود دارند. سوالاتی از قبیل چگونگی درآمد این صنعت و یا پرسودترین محصولات گلخانه‌ای. اگر شما هم به تازگی شروع به این کار کرده‌اید، بدون شک ایده‌های جالبی در ذهن خود دارید، اما به نظر شما سودآورترین محصولات گلخانه ای کدام‌اند؟ آیا اطلاعاتی در خصوص این موضوع دارید یا خیر؟ بهترین میوه و سبزیجات برای گلخانه کدام‌ موارد هستند؟

برای کسب درآمد از راه گلخانه، به هیچ عنوان نباید عجله کرد. یعنی اگر بخواهیم ره صد ساله را در یک شب طی کنیم، با نتایج نامطلوبی مواجه خواهیم شد. اما خب افرادی هم هستند که تجربه بالایی در این حوزه دارند، شما باید روز به روز به اطلاعات خود در خصوص سودآورترین محصولات گلخانه اضافه کنید. در این مطلب وبلاگ آندرسم البزر ما قصد داریم در خصوص 10 مورد از بهترین و پرسودترین محصولات گلخانه‌ای، توضیحاتی را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

۱. قارچ

قارچ یکی از بهترین و پرسودترین محصولات گلخانه‌ای است. جالب است بدانید که در زمینه پرورش قارج، شما فقط به دو سالن از گلخانه خود نیاز دارید. این دو سالن باید از بهترین سیستم سرمایشی و دیگر تجهیزات که در جهت پرورش قارچ به کار گرفته می‌شوند، برخوردار باشند. تهیه این لوازم هزینه زیادی را برای شما به همراه نخواهد داشت.

افرادی که به تولید قارچ در سطح انبوه علاقه دارند، باید از یک کارخانه‌ای با ظریفت بالاتر از 200 تن کمپوست یا همان بستر رویش قارچ برخوردار باشند. در ضمن برای تاسیس چنین کارخانه‌ای به یک زمین 2 هکتاری نیاز است و در نهایت کارخانه حتما باید یک چاه آب هم داشته باشد.

۲. اسفناج

از سودآورترین محصولات گلخانه می‌توان به اسفناج اشاره کرد. بسیاری از اسفناج‌های خوشمزه در گلخانه‌ها تهیه می‌شوند. بنابرین اگر شما هم تصمیم دارید تازه‌ترین و لذیذترین اسفناج‌ها را برداشت کرده و از راه آن‌ها درآمد بدست بیاورید، باید آن‌ها را در گلخانه‌ پرورش دهید. این مورد یکی از بهترین و سالم‌ترین محصولاتی است که در گلخانه‌ها کشت می‌شود. در صورت کاشت اسفناج شما مصرف مواد معدنی و ویتامین‌های خود را افزایش خواهید داد. نکته جالب در خصوص کاشت اسفناج این است که شما برای رشد آن با هیچ مشکلی رو به رو نمی‌شوید.

۳. زعفران

زعفران هم محصول بسیار پرسودی در میان محصولات گلخانه‌ای است. جالب است بدانید که زعفران در کل سال فقط 6 بار آبیاری می‌شود. شاید فکر کنید که برای کسب درآمد خوب از این راه، به یک زمین چند هکتاری نیاز دارید، اما یک گلخانه هم برای این کار کافیست. این نوید را به شما می‌دهیم، در صورت کاشت زعفران در گلخانه خود، سود بسیار بالایی را تجربه خواهید کرد.

۴. سبزیجات

یکی دیگر از بهترین و سودآورترین محصولات گلخانه سبزیجات است. این مورد می‌تواند شما را با سود بسیار زیادی همراه کند. به طور تقریبی تمامی سبزی‌های برگ‌دار به یک شکل رشد می‌کنند. شما باید قبل از آغاز کار خود، اطلاعات خوبی را در خصوص سبزی‌های برگ‌دار بدست بیاورید. در ضمن می‌توانید با کشت محصولاتی چون نخود فرنگی، تربچه، چغندر و سایر سبزی‌های کوچک، به سود سرشاری دست پیدا کنید. اگر به صورت اصولی در این زمینه فعالیت داشته باشید، بدون تردید درآمد مناسبی را بدست خواهید آورد. یکی از راه‌های کسب درآمد از این روش، عرضه محصولات به فروشگاه‌های مواد غذایی است.

۵. فلفل

یکی از پرطرفدارترین چاشنی‌ها در تمامی جهان، فلفل است. در واقع بسیاری از مردم جهان به فلفل علاقه دارند و همین موضوع دلیل خوبی برای کاشت فلفل در گلخانه است. شما می‌توانید با تحقیقات در این زمینه، چندین نوع مختلف از فلفل را در گلخانه خود بکارید. فلفل هم بدون شک جزو لیست سودآورترین محصولات گلخانه ای قرار دارد.

۶. گوجه فرنگی

یکی از مواردی که در اکثر گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر سود بالا، نگهداری بسیار ساده‌ای هم دارد، گوجه فرنگی است. شما می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن این محصول را در گلخانه خود کشت کرده و از این راه کسب درآمد کنید.

۷. خیار

با توجه به اینکه خیار هم در سالاد و هم به عنوان میوه استفاده می‌شود، میزان علاقه مردم به آن بسیار بالاست. بنابراین نتیجه می‌گیریم که این مورد هم گزینه مناسبی برای کسب درآمد است. جالب است بدانید که رشد خیار به هیچ عنوان ساده نیست. شما باید پس از برداشت، خیارها را بسته‌بندی کنید. این کار باعث می‌شود که طراوت و تازگی خیار حفظ شود.

۸. کدو و برگ چغندر

این دو مورد هم جزو سودآورترین محصولات گلخانه هستند. کدو و برگ چغندر را می‌توان در گلخانه کاشت و از طریق آن به سود خوبی رسید. زیرا رشد این دو محصول به شکل گسترده است.

۹. توت فرنگی

توت فرنگی جزو بهترین و سودآورترین محصولات گلخانه است. این محصول طرفداران بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید گلخانه خود را با توت فرنگی‌های درشت و لذیذ پر کنید. به علاوه امکان کاشت چندین نوع توت فرنگی در گلخانه وجود دارد. در نظر داشته باشید که برای پرورش توت فرنگی، شما باید یک فضای مناسب با سیستم تهویه عالی تهیه کنید.

۱۰. انگور

مورد آخری که قصد داریم به شما معرفی کنیم، انگور است. شاید بسیاری از افراد ندانند که امکان پرورش انگور هم در گلخانه‌ها وجود دارد. البته برای پرورش و رشد انگور و همچنین جلوگیری از آسیب آفات به انگورها، نیاز به مراقبت ویژه دارد.

سخن پایانی

در این مطلب تصمیم داشتیم شما عزیزان را با سودآورترین محصولات گلخانه آشنا کنیم. معرفی این موارد ممکن است به شما در شغل گلخانه‌داری کمک کند. قطعا اگر محصول مناسبی را برای این کار انتخاب نکنید، سود مناسبی را به دست نخواهید آورد.

 

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

کاشت زعفران

تجهیزات گلخانه - کاشت زعفران- آندرسم البرز

مقدمه

زعفران یک گیاه آشنا برای ما ایرانیان است و تقریبا کسی در ایران پیدا نمی­شود که نام این گیاه ارزشمند را نشنیده باشد. علت این مسئله این است که ما در بسیاری از وعده­های غذایی خود از این گیاه خوش بو استفاده می­کنیم و بدن ما از خواص این آن بهره‌مند می­شود. اما آیا تا به حال به روش کاشت زعف فکر کرده­اید؟

اگر علاقمند به آشنایی بیشتر با روش کاشت این گیاه خوشبو و گرانقیمت هستید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید، زیرا قصد داریم که شما را از رمز و راز کاشت زعفران باخبر کنیم. روش­های کاشت مختلفی برای این گیاه وجود دارد که می­توانید با استفاده از آن­ها این گیاه را تولید کنید و آن را عرضه کنید.

آشنایی با زعفران

پیش از این که در مورد روش کاشت زعفران صحبت کنیم، بهتر است که کمی در مورد این گیاه آشنایی پیدا کنیم. زعفران، گران ترین ادویه در جهان است و معمولا به رنگ طلایی زیبایی دیده می­شود. این گیاه بسیار خوش بو است و عطر خاصی را به غذاها می‌بخشد. زعفران را معمولا در بازار به شکل نخ­های کوچکی عرضه می­کنند و رگه­هایی از رنگ سرخ در آن دیده می­شود. زعفران تقریبا در تمامی فصول سال در دسترس است و می­توانید به راحتی از آن برای پخت انواع غذا استفاده کنید.

این گیاه قرن­ها است که در ایران، هندوستان، پاکستان، کشورهای عربی و اروپایی کاشت می­شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. زعفران ادویه‌ای است که از گلهای گیاه پاییزه و شکوفه Crocus sativus ساخته شده است. خاستگاه این گیاه بومی آسیای صغیر است، جایی که هزاران سال در آن کشت می‌شود تا در داروها، عطرها، رنگ‌ها و همچنین به عنوان چاشنی برای غذاها و نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

روش کاشت زعفران

این گیاه به شکل‌های مختلفی کاشت می‌شود. هر یکی از این روش­های کاشت، نیازمند رعایت نکات خاصی است. اجازه بدهید برخی از مهم­ترین روش­های کاشت را در ادامه بررسی کنیم.

کاشت زعفران طبیعی

برای کاشت این گیاه باید گیاه­ای با نام پیاز زعفران را تهیه کنید. برای رشد و نمو مناسب گیاه زعفران و تولید محصول مرغوب و مطلوب زمین های حاصلخیز و زهکشی شده بدون درخت با خاک لومی، لیمونی، رسی و شنی و آهک‌دار که PH آن بین ۸ تا ۷ مناسب است. جهت آگیاه سازی زمین برای کاشت زعفران ابتدا در پاییز یا زمستان زمین را شخم عمیق می‌زنند.

جهت کاشت پیاز زعفران ابتدا چاله‌ های یک ردیف را با بیل در می‌آورند و در داخل هر چاله از ۱۵ تا ۳ پیاز قرار می‌دهند. عمق کاشت پیاز بسته به میزان خاک آن متغیر است. عمق کاشت بین ۲۰ تا ۱۵ سانتی متر است. بهتر است این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در موقع کاشت سر پیازها باید رو به بالا قرار بگیرد. این کار به رشد هر چه بیشتر آن کمک می­کند. می­توانید زعفران­ها را به صورت خطی و ردیفی کاشت کنید.

بعد از اتمام کاشت پیاز زعفران، باید 10 تا 15 روز بعد از کاشت کار آبیاری را انجام بدهید. پس از آبیاری اولیه به فاصله ۲۰ الی ۱۵ روز بعد اولین گل های زعفران ظاهر می‌شوند

پس از این مرحله از کاشت زعفران باید سله کشی را انجام بدهید. کار سله کشی را می­توانید با کج بیل و بیل شیاردار و گاو آهن انجام بدهید. بدیهی است که باید زمین را از آفات محافظت کنید. این آفات ممکن است که از طریق زمین یا آسمان باشند. استفاده از برخی محلول­های تقویت‌کننده خاک نیز می­تواند مفید باشد.

وجین را نیز نیابد فراموش کنید. معمولا بعد از اولین وجین، آبیاری دوم انجام می­شود. وظیفه وجین از بین رفتن علف­هایی است که رشد زعفران را با شکل مواجه می­کنند. پس از رعایت تمامی این نکات کلیدی، نوبت به برداشت محصول زعفران شما می­رسد.

کاشت گلخانه­ای

کاشت این گیاه در داخل گلخانه نیز یکی از روش­های رایج کاشت است. از آن جایی که محیط در کشاورزی تاثیر فراوانی دارد، پیش از هر چیزی باید بدانید که محیط گلخانه با محیط خارج از آن تفاوت دارد و به همین دلیل کاشت زعفران در داخل گلخانه نیازمند رعایت نکات خاصی است. اولین اقدام برای شروع به کار آگیاه سازی گلخانه است. فضای گلخانه باید به گونه ای باشد که از نفوذ زیاد نور به داخل گلخانه جلوگیری کند چرا که این گیاه باید در تاریکی رشد کند. با این حال نور باید به داخل گلخانه نفوذ کند.

برای این کار باید قفسه­هایی از جنس چوب تهیه کنید. همچنین دما و جنس خاک را نیز باید در نظر داشته باشید. پیاز زعفران اصلی ترین و مهم ترین مرحله که همه چیز به آن بستگی دارد و استارت کار کاشت زعفران معمولا در خرداد ماه زده می‌شود. پیاز زعفران در خردادماه به خواب حقیقی می‌رود. مدتی بعد این پیاز جوانه می­زند. سپس باید دما را کنترل کرد. استفاده از کود گاوی نیز می­تواند مفید باشد. آبیاری منظم نیز باید انجام شود تا این گیاه بتواند به خوبی رشد کند. پس از آن می­توانید زعفران موردنظر را برداشت کنید. برداشت زعفران بستگی به زمان آبیاری آن دارد ولی عمدتاً در آبان ماه زعفران شروع به گلدهی می‌کند که در طول ۲۰ الی ۳۰ روز فصل گلدهی باید هر روز گلبرگ های زعفران را بچینید.

سخن پایانی

ما در این مطلب نگاهی به گرانقیمت­ترین ادویه جهان انداختیم. همچنین روش­ کاشت زعفران را نیز مورد بررسی قرار دادیم. هر کدام از این روش­ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. از آن جایی ک گیاه این گیاه حساس است، بهتر است که در حین انجام مراحل کاشت دقت لازم را به عمل بیاورید. در صورتی که علاقمند به کاشت این گیاه هستید، روش مورد نظر خود را انتخاب کنید تا بتوانید به خوبی این گیاه گرانقیمت را تولید کنید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

کود

کود چیست؟

در این مطلب وبلاگ آندرسم البرز تصمیم داریم در خصوص کود صحبت کنیم. هر نوع ماده آلی، بیولوژیک و یا معدنی که از عنصرهای متفاوت غذایی برخوردار باشد، باعث افزایش حاصل خیزی خاک شود و همچنین با تیمار گیاهی سبب بالا رفتن عملکرد کیفیت و کمیت محصولات شود را کود می‌نامند. کودها انواع مختلفی دارند. هر کدام از کودها برای استفاده در یک فرآیند خاص به کار می‌رود. کودآلی، معدنی، کود زیستی یا بیولوژیکی، کود شمیایی و همچنین کود سبز جزو مواردی هستند که در این مطلب به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 

کود آلی و کاربردهای آن

کود آلی متشکل از موادهای کاملا آلی و طبیعی است. برای مثال می‌توان به کود مخصوص کشاورزی، محصولات حیوانی، محصولات گیاهی و مواد مقوی نباتات اشاره کرد که تشکیل دهنده کود آلی می‌باشند. امکان دارد که شما میزان نیتروژن، پتاسیم و همچنین فسفر را در درون کیسه‌های کود ببینید، اما در برخی از مواقع این مقادیر تخمین‌‎هایی می‌باشد که با توجه به چیزی که ما در خصوص مواد معدنی خاصی می‌دانیم، روی این کیسه‌ها درج و نوشته می‌شوند.

تجهیزات گلخانه - کود و خاک 4

کودهای آلی می‌توانند یک منبع بسیار مناسب از مواد مغذی برای زمین‌ها زراعی و کشاورزی شناخته شوند. این نوع کودها به طور معمول بیشتر از کودهایی مانند کود معدنی توصیه می‌شود. یکی از خصوصیات بارز این نوع کود، این است که به سادگی پیدا می‌شود. در ضمن توجه داشته باشید که کودهای آلی، به هیچ عنوان گیاهان شما را نمی‌سوازنند.

 

کودهای آلی می‌توانند یک منبع بسیار مناسب از مواد مغذی برای زمین‌ها زراعی و کشاورزی شناخته شوند. این نوع کودها به طور معمول بیشتر از کودهایی مانند کود معدنی توصیه می‌شود. یکی از خصوصیات بارز این نوع کود، این است که به سادگی پیدا می‌شود. در ضمن توجه داشته باشید که کودهای آلی، به هیچ عنوان گیاهان شما را نمی‌سوازنند.

 

کودهای آلی به طور آهسته‌تری عملیات خود را انجام می‌دهند. این نوع از کودها تمایل دارند که مواد مغذی را مدت بیشتری آزاد کند و در نهایت خاک را به بهترین شکل ممکن حاصل‌خیز کنند. البته این خصوصیت برای مواقعی است که خاک مشغول آماده‌سازی می‌باشد. در کل کودهای عالی خصوصیات بارز بسیار زیادی دارند که با خرید و استفاده از آن، حتما متوجه این مسأله خواهید شد.

کود های معدنی

یکی دیگر از انواع کودها، کود معدنی است که در آن مقدار پتاسیم، فسفر و همچنین نیتروژن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کودهای معدنی را می‌توان در خانواده چند نوع گوناگون از اجزای شیمیایی قرار داد. این کودها از مواد مغذی خوب برای گیاهان برخوردار است. اگر قصد دارید در خصوص مناسب‌ترین مواد مغذی برای کودها، میزان اثرگذاری آن‌ها در کار شما و سایر سوالات رایج اطلاعات لازم را بدست بیاورید، حتما باید کود معدنی بخرید و از آن استفاده کنید.

 

یکی از مهم‌ترین کاربردهای کودهای معدنی، حل کردن نیازهای تغذیه‌ای است. این کود به مدت کم‌تری برای فرآیند حاصل‌خیزی خاک نیاز دارد. هر زمان احساس کردید که گیاهان شما در زمینه مواد مغذی دچار کمبود هستند، می‌توانید سریعا با استفاده از کودهای معدنی، کمبود مواد مغذی گیاهان خود را جبران کنید. خاک جهت کاشت باید از مواد مغذی برخوردار باشد، اگر از این موضوع اطلاع دارید، پیش از کاشتن گیاه و یا یک نهال، می‌توانید کود معدنی را به خاک بیافزایید.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای کودهای معدنی، حل کردن نیازهای تغذیه‌ای است. این کود به مدت کم‌تری برای فرآیند حاصل‌خیزی خاک نیاز دارد. هر زمان احساس کردید که گیاهان شما در زمینه مواد مغذی دچار کمبود هستند، می‌توانید سریعا با استفاده از کودهای معدنی، کمبود مواد مغذی گیاهان خود را جبران کنید. خاک جهت کاشت باید از مواد مغذی برخوردار باشد، اگر از این موضوع اطلاع دارید، پیش از کاشتن گیاه و یا یک نهال، می‌توانید کود معدنی را به خاک بیافزایید.

کودهای بیولوژیک یا زیستی

کودهای بیولوژیک از جمله کودهای جدیدی هستند که وارد بازار شد‌ه‌اند. این کودها در واقع میکروارگانیسم‌هایی مفیدی می‌باشند که در تغذیه گیاهان مختلف همزیستی دارد و همچنین به جذب بهتر عناضر گیاه نیز کمک ویژه‌ای می‌کنند. کود زیستی یک نوع مواد حاصل‌خیز‌کننده می‌باشد که از چندین گونه میکروارگانیسم‌های سودمند خاکزی متفاوت تشکیل شده است.

 

کودهای بیولوژیکی در واقع ریزاندامگان‌هایی هستند که می‌توانند تمامی عنصرهایی غذایی که در خاک وجود دارد را طی یک عملیات زیستی به مواد مغذی مانند ویتامین و یا مواد معدنی تبدیل کند و در نهایت آن را به ریشه خاک برساند. جالب است بدانید استفاده از این نوع کودها برای شما بسیار بصرفه‌تر و کم‌هزینه‎‌تر خواهد بود. کودهای زیستی در اکوسیستم هم هیچ نوع آلودگی را به وجود نمی‌آورند.

کودهای شیمیایی

یکی دیگر از کودهای موجود که استفاده از آن بسیار رایج است، این نوع کودها هم اکنون چیزی نزدیک به 40 تا 60 درصد از منابع غذایی جهان را تامین می‌کنند. کودهای شیمیایی از چندین منبع غذایی مختلف که مورد نیاز گیاهان است، تشکیل شده و می‌توانند به سه شکل گاز، جامد و مایع وجود داشته باشند. جالب است بدانید که این نوع کودها هم می‌توانند به خاک افزوده شوند هم به شکل مستقیم به گیاهان پاشیده شوند.

در ضمن می‌توان برگ‌های گیاهان گوناگون را در این کود حل کرد و در نهایت به خاک گیاه افزود. کود شیمیایی خصوصیات بسیار زیادی دارد که مطمئنا به کار شما خواهد آمد. از این کود برای بالا بردن سطح کیفی خاک، افزایش میزان محصولات، بالا بردن کیفیت محصول و استفاده می‌شود.

 

کود سبز

کود سبز نیز جزو کودهای پرطرفدار در بین کشاورزان است. جالب است بدانید که کودهای سبز از شاخه و برگ سبزیجات حاصل می‌شوند. در نظر داشته باشید که چنانچه، شاخ و برگ سبز با فرآیند شخم به خاک بازگردانده شوند، به مرور زمان بر اثر فعالیت‌ باکتری‌ها به طور کامل پوسیده خواهد شد. با اتمام این فرآیند هوموس و مواد غذایی به خاک اضافه خواهد شد. ضمنا این نوع سبزیجات را به طور معمول در اواخر فصل تابستان و یا اوایل فصل پاییز می‌کارند و در فصل بهار با شخم آن را به خاک بازمی‌گردانند.

 

سخن پایانی

در این مطلب وبلاگ آندرسم البرز قصد داشتیم که شما را به بهترین شکل ممکن با چند نمونه از کودها آشنا کنیم. مطمئنا با مرور این مطلب و نکات مهمی که در آن وجود دارد، می‌توانید با چشم باز و اطلاعات بهتر فرآیند خریداری کود خود را انجام دهید. همانطور که مشاهده کردید، هر کدام از کودها از یک یا چندین ویژگی برخوردار هستند که می‌توانند شما را در حوزه‌های مختلف کمک کنند. در هنگام خرید کود شیمیایی، آلی، سبز و سایر کودهای موجود در بازار، حتما به کیفیت آن نیز دقت داشته باشید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

بذر گیاه

تجهیزات گلخانه -بذر - شرکت آندرسم البرز

مقدمه

بذر گیاه یا همان تخم، بخشی از گیاه می‌باشد که در واقع از آن برای تولید و مثل گیاهان استفاده می‌شود. به عبارت دیگر در حوزه کشاورزی هر بخش از گیاهان که تولیدکننده یک گیاه دیگر باشد را بذر می‌نامند. جالب است بدانید بذر همان تخمک رسیده و بالغ می‌باشد که از گیاه جرم GERM و همچنین ذخیره غذایی تشکیل شده است. این تخمک به وسیله پوشش حفاظتی بذر احاطه می‌شود. اگر بخواهیم از نظر بیولوژیکی بذر گیاه را تعریف کنیم، باید بگوییم که بذر یک تخمک بارور است که می‌تواند رشد کند و همچنین به گیاه دیگری تبدیل شود. به عقیده کشاورزان، بذر یک میوه ناشکوفا و خشک بوده که از چندین تخمک متفاوت تشکیل شده است.

 

بذرها انواع بسیار زیادی دارند که در بخش کشاورزی و حتی در بخش پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از بذرها یک خواص دارویی متفاوت و جالب دارد. بذرها ویژگی‌های متعددی دارند. برای مثال می‌توان به بو و رنگ خوب و همچنین خالص بودن آن‌ها اشاره کرد. برای خرید بذر خوب باید به نکات مهمی چون تمیزی آن دقت کنید. در ادامه این مطلب وبلاگ آندرسم البرز قصد داریم در خصوص خواص‌های دارویی بذرها، خصوصیات آن‌ها و نکات مهم هنگام خرید بذر (بزر) صحبت کنیم.

تجهیزات گلخانه -بذر گلدان - شرکت آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -بذر گلدان – شرکت آندرسم البرز

پوشش بذر

به طور معمول پوشش بذر گیاه سفت و خشک است. به دلیل اینکه بتواند از جنین و همچنین بافت‌های ذخیره‌ای که در بذر وجود دارد به درستی محافظت کند و در زمان جابجایی آسیب خاصی به این دو قسمت داخلی بذر وارد نشود. بنابراین این پوشش سفت و خشک برای بذر بسیار خوب است. اما باید توجه داشت که برخی مواقع همین پوشش به هنگام جوانه زنی بذر، مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

در این زمان شما باید به چندین روش متفاوت از ضخامت پوشش بذر خود کم کنید تا در این صورت جوانه‌زنی بذر‌ با سرعت بیشتری به انجام برسد. در ضمن این کار باعث می‌شود آب‌رسانی به گیاه نیز به درستی انجام شود.

 

بافت ذخیره بذر

هنگامی که بذر گیاه شروع به جوانه زنی کند تا موقعی که برگ‌های اولیه آن شکل و شمایل خود را بگیرند و بتوانند با استفاده از نور، غذاسازی و فتوسنتز کنند، انرژی فعالیت‌هایی که بذر انجام می‌دهد توسط مواد ذخیره‌ای که در آن وجود دارد تهیه می‌شود. با توجه به این موضوع نتیجه می‌گیریم که بذر گیاه اگر از مواد ذخیره‌ای مناسبی برخوردار باشد، در رشد و نمونه‌های بعدی آن نیز تاثیر خواهد داشت.

ذخیره‌سازی و تولید این مواد در زمانی انجام می‌شود که بذر کماکان به گیاه مادری خود متصل باشد. برای مثال فرض کنید یک گیاه دارید که در حال میوه‌دهی و یا گلدهی است؛ هر اندازه که شرایط محافظت و محیطی گیاه شما مناسب‌تر باشد، بذر‌ با مواد ذخیره بسیار بهتری شکل خواهد گرفت. این کار باعث می‌شود از یک گیاه باکیفیت برخوردار باشید.

تجهیزات گلخانه -کاشت بذر - شرکت آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -کاشت بذر – شرکت آندرسم البرز

خواص دارویی چند مورد از بذر گیاهان

بذر گیاه خواص دارویی مختلفی دارد و این مورد شامل تمامی گیاهان می‌شود. هر کدام از بذرها ویژگی و خواص دارویی خاص خود را دارند. در این بخش از مطلب قصد داریم به خاصیت‌های دارویی و پزشکی 4 مورد از بذر گیاهان بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

 

تخم ریحان سبز

این بذر از خاصیت‌هایی پزشکی مانند نرم‌کننده سینه، تقویت معده، جلوگیری از سرفه، تقویت وضعیت اعصاب، تزریق ویتامین به بدن و درمان زکام برخوردار است.

 

تخم رازیانه

این بذر خاصیت‌هایی دارویی بسیار زیادی دارد که برای مثال می‌توان به ضد نفخ بودن، مسکن برای دلپیچه، ضد بیماری مجاری ادرار، ضد دیابت، افزایش شیر مادر، بادشکن و افزایش هورمون‌های آقایان اشاره کرد. در ضمن این بذر گیاه برای بانوان باردار ضرر دارد.

تجهیزات گلخانه -کاشت بذرگیاه - شرکت آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -کاشت بذرگیاه – شرکت آندرسم البرز

تخم خیار

تخم خیار از خاصیت‌هایی مانند برطرف کننده صفرا، ضد دیابت، نرم‌کننده سینه، تقویت کبد و همچنین ازدیاد کبد برخوردار است.

تخم ریحان بنفش

این بذر نیز مانند تخم ریحان سبز خواصی مثل تقویت اعصاب، جلوگیری از سرفه، درمان زکام، تقویت معده، نرم‌کننده سینه و همچنین ملین دارد.

 

تشخیص بذر خوب

همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، بذر گیاه از ویژگی‌‌های بسیار زیادی برخوردار است. اما از کجا باید فهمید که بذر خوب کدام است؟

اگر قصد دارید در درجه اول در خصوص کیفیت بذر گیاه مورد نظر خود اطلاعات لازم را بدست بیاورید، به رنگ و همچنین بوی آن دقت کنید. در ضمن رسیده بودن گیاه مربوطه نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است پس به این مورد هم توجه فرمایید. عواملی که نشان‌دهنده مرغوب بودن دانه بذر را نشان می‌دهند، نامیه بذر می‌باشد. نامیه در واقع نشان‌دهنده درصد بذرهای جوانه‌زده و همچنین بذرهای سبز می‌باشد.

تجهیزات گلخانه -بافت بذر - شرکت آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -بافت بذر – شرکت آندرسم البرز

دقت داشته باشید که بذر مورد نظر شما هیبریدی و یا همان ارقام مناسب باشد. ضمنا دوره رشد و پرورش گیاهان باید با وضعیت آب و هوا و همچنین نظام‌های کشت و کار زمین‌های زراعی مطابق باشد. در خرید بذر گیاه حتما به خالص بودن آن دقت کنید، زیرا این مورد تاثیر بسیار زیادی در کیفیت زراعی می‌گذارد. از عدم بیماری و همچنین اختلالات فیزیولوژیکی بذر گیاه اطمینان لازم را بدست بیاورید. شما باید بذری را انتخاب کنید که کاملا تمیز بوده و عاری از هر نوع سنگ، سنگ‌ریزه و خاک باشد. بذر گیاه به هیچ عنوان نباید از مواردی چون دانه‌های علف هرز، حشرات، تخم‌ها و سایر موارد از این دست برخوردار باشد، پس این مورد را هم مورد بررسی قرار دهید.

 

دقت کنید که بذر گیاه مورد نظر شما از میزان رطوبت مناسبی برخوردار باشد. اگر بذر شما کهنه باشد، به کار شما نخواهد آمد. علاوه بر تمامی این موارد، به این موضوع هم توجه کنید که بذر باید سالم باشد و به هیچ وجه شکسته شده و یا له‌شده نباشد.

 

سخن پایانی

در این مطلب وبلاگ آندرسم البرز قصد داشتیم شما را بذر گیاه، خواص دارویی و ویژگی‌های آن اشاره کنیم. با دقت به نکات این مطلب که در خصوص خرید بذرگیاه خوب و مناسب ذکر شد، می‌توانید راه خوبی را در کار خود پیش بگیرید. همچنین با توجه به خواص‌هایی دارویی که این بذرها دارند، می‌توانید از آن‌ها به عنوان دارو نیز استفاده کنید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

سم پاش

تجهیزات گلخانه -سم پاشی زمین- آندرسم البرز

سم یک نوماده با منشا گیاهی است. این مواد به اندازه مشخص در بافت‌های بدن نفوذ می‌کند و باعث می‌شود بدن حیوان و انسان‌ها از کار بیافتند. دستگاه سم پاش هم برای صرفه جویی در مصرف سم و همچنین انجام کلیه امور از بین بردن حشرات و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مطلب جهت معرفی انواع سم پاش‌ها است، اگر تصمیم دارید در این مورد اطلاعاتی بدست بیاورید، تا انتهای این مطلب وبلاگ آندرسم البرز همراه ما باشید.

 

سم پاش وسیله‌ای است که مواد شیمیایی موجود در مواد را اسپری می‌کند. با این کار عملیات سم پاشی با سرعت بسیار خوبی دنبال خواهد شد. همانطور هم که در ابتدای این مطلب بیان کردیم، سم پاش باعث صرفه جویی و البته پخش بهتر ماده خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد شم پاشی خانه، اتاق، باغ، گلخانه و سایر موارد از این دست را دارید، از سم پاش‌های خوب و باکیفیت استفاده کنید. سم پاش‌ها در طرح‌ها، اندازه‌ها و همچنین کاربردهای وجود دارند.

 

سم پاش‌ها اندازه‌های گوناگونی دارند که برای شما قابل استفاده هستند. در سطوح کوچک‌تر، از سم پاش‌هایی مانند دستی، سم پاش پشتی غیر موتوری و همچنین سم پاش استوانه‌ای استفاده می‌شود. در فعالیت‌های دیگر همچون سم پاشی باغ‌ها و همچنین زمین‌های زراعی، از سم پاش‌هایی مثل موتوری پشتی، هواپیماهای سم پاش، سم پاش‌های تراکتوری و سم پاش‌های چرخدار استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب چند مورد از این سم پاش‌ها را معرفی می‌کنیم.

تجهیزات گلخانه -سم پاش -شرکت آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -سم پاش -شرکت آندرسم البرز

سم پاش‌های دستی

از این نوع سم پاش‌ها که که سم پاش ساختمانی نیز نام دارند، در منازل و آپارتمان‌‌ها استفاده می‌شود. در واقع این سم پاش‌ها برای مبارزه با حشراتی است که در باغچه‌های خانگی و یا گلخانه‌ها وجود دارند. این نوع از سم پاش‌ها بیشتر توسط افراد خانه‌دار مورد استفاده قرار می‌گیرد. سم پاش‌های دستی از یک پمپ و یک مخزن تکشیل شده است. پیستون آن‌ها با استفاده از دست در سیلندر حرکت می‌کند و هوا را به سمت جلو حرکت می‌دهد. در ضمن سم پاش‌های دستی هوا را به دو بخش نامساوی تقسیم می‌کند.

 

پیستون سم پاش‌های دستی یک بخش از هوا را در مخزن قرار می‌دهد و بخش دیگر را به طور مستقیم از روزنه کوچک به قسمت خارجی می‌فرستد. یک لوله باریک در مخزن قرار دارد. سپس مایع درون آن توسط فشاری که از هوای بالا بر اثر حرکت پیستون به دست می‌آید، در لوله باریک جا می‌گیرد و در انتهای این لوله با برخورد به بخش دوم هوا به ذرات کوچک تبدیل می‌شود. هوایی که در داخل این مخزن وجود دارد، مایع را به قطرات بزرگ تبدیل کرده و با شتاب به بیرون پرتاب می‌کند. در آخر نیز هوای بخش دوم این قطرات به ذرات ریز بدل می‌شوند.

تجهیزات گلخانه -سم پاش دستی- شرکت آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -سم پاش دستی- شرکت آندرسم البرز

پشتی موتوری

سم پاش پشت موتوری یا همان اتومایزری یک نوع دیگر از سم پاش‌ها به حساب می‌آید. سم پاش‌هایی که در آن‌ها مایع سم پاش تحت هیچ نوع فشاری نباشد و همچنین قطرات مایع آن با برخورد به جریان شدید هوا به ذرات کوچک تبدیل شوند، اتومایزر نام دارند. جالب است بدانید که قطر ذرات سم در اتومایزرها، چیزی حدود 100 میکرون می‌باشد. با توجه به این موضوع، می‌توان با حجم مشخصی از مایع سم، مقدار بالاتری را سم پاشی کرد. البته به شرط آن که غلظت سم نیز بالا باشد.

 

چند نکته در خصوص سم پاش پشتی موتوری

 • این نوع سم پاش‌ها با تغییر و تحولات کوچک، در زمینه گردپاشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • اگر مشکل فنی خاصی رخ ندهد، سم پاش‌های پشتی موتوری می‌توانند 2 الی 3 هکتار را در روز سم پاشی کنند.

 • مخزن سم پاش‌های اتومایزر به طور معمول پلاستیکی هستند و ظرفیتی معادل 20 الی 23 لیتری دارند.

 • سیستمی که این سم پاش دارد در سم پاش‌های تراکتوری و چرخدار نیز موجود است.

ضمنا کیفیت سم پاش‌های پشتی موتوری بسیار بالا است؛ در واقع این سم پاش‌ها به شکلی قطرات را ریز می‌کنند که هیچ مایعی روی برگ‌ها نخواهد ریخت.

تجهیزات گلخانه -سم پاش موتوری- شرکت آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -سم پاش موتوری- شرکت آندرسم البرز

چرخدار موتوری

سم پاش چرخدار موتوری از یک موتور بنزین و همچنین یک پمپ سم پاش پیستونی تشکیل شده‌اند. موتور بنزین و پمپ پیستونی این مدل از سم پاش‌ها روی یک شاسی نصب می‌شوند. جالب است بدانید برای حمل مایع سم به طور معمول از بشکه استفاده می‌شود. نکته مثبت در خصوص این مدل از سم پاش‌ها، موتور بنزینی آن‌ها است که به دو بخش 2 و 4 زمانه تقسیم می‌شوند. این موتورها قدرتی معادل 2 تا 3 اسب بخار دارند.

مخزن سم پاش‌های چرخدار موتوری بزرگ است و حداکثر دارای 200 لیتر ظرفیت می‌باشد. پمپ مولد فشار از سری مدل پمپ‌های پیستونی موتوری می‌باشد که با استفاده از موتور سم پاش فعالیت می‌کند. اتصال محور پمپ این سم پاش‌ها به موتور، با استفاده از چرخ دنده و یا تسمه صورت می‌گیرد. جالب است بدانید مقدار مایعی که در هر 60 ثانیه از این سم پاش‌ها بیرون می‌آید، چیزی معادل 15 تا 20 لیتر می‌باشد.

تجهیزات گلخانه -سم پاش تراکتوری- شرکت آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -سم پاش تراکتوری- شرکت آندرسم البرز

تراکتوری

سم پاش‌های تراکتوری جهت اتصال به 3 نقطه مختلف تراکتور ساخته شده و بر روی یک شاسی نصب می‌شود. مخزن سم پاش تراکتوری از جنس پلاستیک و یا از جنس فلزهای ضدزنگ می‌باشد. در مخزن‌های پلاستیکی می‌توان سطح مایعی که در داخل مخزن قرار گرفته است را مشاهده کرد. با این کار حجم مایع مصرفی نیز مشخص می‌شود. ظرفیت مخازن در انواع گوناگون این نوع سمپاش‌ها متغیر و متفاوت است؛ اما به طور معمول چیزی حدود 150 الی 500 لیتر می‌باشد.

 

سخن پایانی

در این مطلب وبلاگ آندرسم البرز با سم پاش آشنا شدیم. همچنین تصمیم داشتیم شما را با چند مورد از سم پاش‌ها آشنا کرده و نکات مثبت آن‌ها را بیان کنیم. سعی کنید سم پاشی را خریداری کنید که کیفیت مناسبی داشته و همچنین از گارانتی نیز برخوردار باشد. در ضمن با توجه به زیانبار بودن برخی از سم‌ها برای استفاده انسان‌ها و حیوانات، سعی کنید کلیه نکات ایمنی که روی برچسب‌ آن‌ها درج شده را رعایت کنید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

حمایت‌های دولتی از گلخانه

تجهیزات گلخانه -حمایت‌های دولتی از گلخانه- آندرسم البرز

آلودگی کلان شهرها روز به روز افزایش می‌یابد. همین امر سبب شده است که دولتیان به فکر حمایت از گلخانه‌ها باشند. توسعه کشاورزی شهری یکی از راه‌های کاهش آلودگی در شهرهای بزرگ است. از همین روی وزارت جهاد کشاورزی، حمایت از سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی شهری و توسعه گلخانه‌ها را در دستور کار خود قرار داده است. به ویژه آنکه وجود گلخانه‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و مزایای بسیار زیادی دارد. در این مطلب قرار است به طور کامل درباره حمایت‌های دولتی از گلخانه صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

علت اهمیت گلخانه‌ها

محصولات گلخانه‌ای بازار پسند هستند

برای تولید محصولات گلخانه‌ای، از بذر خالص و اصلاح شده استفاده می‌شود. به همین علت کیفیت محصولاتی که تولید می‌شود بسیار بالا بوده و علاوه بر بازار پسندی برای صادرات نیز مناسب هستند. این امر از لحاظ اقتصادی اهمیت بالایی برای تولید کننده دارد.

مصرف بهینه آب

با وجود سیستم آبیاری تحت فشار یا همان قطره‌ای، امکان مصرف بسیار بهینه آب برای گلخانه‌ها وجود دارد. به علاوه از طریق این سیستم می‌توان کوددهی از طریق آبیاری و سموم حشره کش همراه آبیاری را برای کنترل آلودگی خاک به کار برد.

تولید محصول خارج از فصل

از آنجایی که در گلخانه می‌توان خارج از فصل محصولاتی را تولید کرد، امکان افزیاش قیمت و در نتیجه بالا رفتن سود برای صاحبان گلخانه وجود دارد.

 

تجهیزات گلخانه -حمایت‌های دولتی از گلخانه- آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -حمایت‌های دولتی از گلخانه- آندرسم البرز

 

زودرسی و پیش‌رسی

برای تولید سبزی و صیفی زودرسی سبب کسب درآمد بالاتر خواهد شد. تولیدکننده باید علم و مهارت روش‌های پیش‌رس کردن را داشته باشد تا با استفاده از آن محصولاتی را زودتر از موعد وارد بازار کند.

استفاده بهینه از نیروی انسانی

نیروی انسانی مورد نیاز برای کار در گلخانه یک سوم نیروی مورد نیاز برای کار در فضای آزاد است. بنابراین با داشتن گلخانه از نیروی انسانی به صورت بهینه استفاده می‌شود.

امکان پرورش و نگهداری گیاه خارج از موطن

با استفاده از گلخانه می‌توان گایاهان را در خارج از موطن اصلی‌شان پرورش داد و نگهداری کرد.

 

محصولات قابل تولید در گلخانه

با استفاده از سازه‌های پشرفته‌ای که امروزه وجود دارند و همچنین استفاده از ارقام اصلاح شده، می‌توان اغلب سبزیجات و صیفی جات را در گلخانه کشت کرد. مهم‌ترین گیاهان قابل کشت در گلخانه عبارتند از:

 • خیار داربستی (گلخانه‌ای)

 • گوجه فرنگی داربستی

 • فلفل

 • توت فرنگی

 • طالبی

 • انواع سبزیجات برگی مثل کاهو و کلم

 • انواع گیاهان زینتی و گل‌های شاخه بریده

تجهیزات گلخانه -حمایت‌های دولتی از گلخانه- آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -حمایت‌های دولتی از گلخانه- آندرسم البرز

حمایت‌های دولتی از گلخانه

حال که از مزایای گلخانه آگاه شدیم، بیشتر می‌توانیم علل حمایت‌های دولتی از گلخانه را درک کنیم. معاون وزیر جهاد کشاوری می‌گوید سپردن امور دولتی کشاورزی به بخش خصوصی سبب ظهور بازارهای نوین کسب و کار و ایجاد فضای رقابتی برای درآمد افراد جویای کار خواهد شد. زیرا شرکت‌های خصوصی از تخصص لازم برخوردار بوده و به علم روز و فناوری‌های نوین دنیا مجهز هستند.

وی همچنین اشاره کرده است که برای مواجهه با پدیده خشکسالی می‌توان راهکارهای زیر را در نظر داشت:

 • توسعه کشت نشائی: تغییر روش‌های آبیاری سنتی به روشه‌ای نوین آبیاری، کمک می‌کند با مشکلات مربوط به خشکسالی کنار بیاییم. این کار علاوه بر کاهش 90 درصدی مصرف آب، ریسک تنش‌های محیطی را کاهش داده و میزان بهروی و تولید محصولات را نیز افزایش داده است.

 • گسترش کشت گلخانه‌ای

 • احداث سایبان‌ها

تجهیزات گلخانه -حمایت‌های دولتی از گلخانه- آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -حمایت‌های دولتی از گلخانه- آندرسم البرز

دولت به دلایل مذکور از گلخانه‌ها حمایت می‌کند تا از منابع حفاظت شود و همچنین دولت به متقاضیان سرمایه گذاری در ساخت گلخانه نیز کمک می‌کند تا موانع موجود را از بین برده و مجوزهای لازم و تسهلات بانکی را سریع‌تر دریافت کنند.

توسعه کشت گلخانه‌ای سبب مزایایی همچون ارتقا بهره‌وری و مدیریت بهینه مصرف آب و افزایش تولید و اشتغال خواهد شد. از آنجایی که کمبود منابع آب تهدیدی جدی به ویژه برای بخش کشاورزی محسوب می‌شود؛ انتقال فضای کشت از فضای باز به داخل گلخانه، سبب حفظ منابع آب خواهد شد. به علاوه کاشت در گلخانه سبب افزایش تولید در مقایسه باز فضای باز می‌شود. علت این امر آن است که تولید به شرایط محیطی خارج از گلخانه بستگی نداشته و امکان تنظیم زمان برداشت نیز با توجه به نیاز بازار وجود دارد.

با توجه به موارد گفته شده، تولید در گلخانه‌ها کاملا به نفع کشاورزان خواهد بود و سبب افزایش سود آنان می‌شود. به علاوه گلخانه‌ها سبب می‌شود با بحران کمبود آب هم کنار آمده و به این ترتیب به نسل‌های آینده نیز خدمت کنیم. با در نظر گرفتن این موارد و حمایت‌های دولتی از گلخانه می‌توان اینطور نتیجه گرفت که در حال حاضر سرمایه گذاری در گلخانه کاملا به نفع افراد بوده و گزینه خوبی برای کسب و کار است.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

آبیاری گلخانه

تجهیزات گلخانه -انواع آبیاری- آندرسم البرز

کشاورزی در توسعه‌ی اقتصادی کشور نقش بسزایی دارد. امروزه با توجه به کمبود آب آشامیدنی، استفاده درست و بهینه از توانایی‌های آب و خاک بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. از این رو ما باید به دنبال روش‌های منطقی و درست باشیم تا بتوانیم به وسیله‌ی این روش‌ها در مقدار آب مصرفی صرفه جویی کنیم. روش‌های مختلفی برای این امر مهم مطرح شده است و یکی از بهترین راه حل‌ها استفاده از سیستم‌های مختلف آبیاری گلخانه‌ است.

 

پروسه طراحی سیستم آبیاری

برای تمامی سیستم‌های آبیاری از قبیل آبیاری تحت فشار یا آبیاری سطحی پروسه‌ای باید طی شود تا بتوان با صرفه جویی در مصرف آب وسعت بیشتری از زمین زراعی را آبیاری کرد. از این رو با آموختن گام‌های مختلف برای طراحی سیستم آبیاری می‌توان در میزان آب مصرفی صرفه جویی کرد. آبیاری گلخانه‌ای علاوه بر موارد گفته شده مزیت‌های دیگر نیز دارد. معمولا در هنگامی که از انواع مختلف سیستم‌های آبیاری گلخانه استفاد می‌کنیم می‌توانیم محصولات بیشتری را تولید کنیم و علاوه بر آن با آبیاری صحیح و درست می‌توان کیفیت محصولات را نیز افزایش داد.

اما مسئله مهمی که با آن برخورد می‌کنیم این است که چه نوع آبیاری برای چه نوع محصولی مناسب است؟ در هنگام طراحی پروسه‌ای مناسب برای کشت محصول، باید به این سوالات مهم و اساسی پاسخ داد. از این رو در ادامه این مقاله آندرسم در نظر داریم تا برخی از انواع مختلف سیستم‌های آبیاری گلخانه را بیان کنیم و بگوییم که برای آبیاری محصولات مختلف، چه روشی مناسب‌تر است.

 

تجهیزات گلخانه -آبیاری گلخانه- آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -آبیاری گلخانه- آندرسم البرز

انواع سیستم آبیاری گلخانه‌ای

برای کشت‌های گلخانه‌ای کیفیت و میزان آبیاری اهمیت بسیار بالایی دارد. در هنگام آبیاری عوامل مختلفی در کیفیت آبیاری نقش دارند که از جمله‌ی این عوامل می‌توان به میزان شوری و اسیدیته آب اشاره کرد. علایم اختصاری میزان شوری و اسیدیته به ترتیب EC و PH بوده که برای بیشتر محصولات گلخانه‌ای مطلوب است: EC کم‌تر از 1 دسی زیمنس بر متر‌مربع و PH آن بین 5.5 تا 6.5 باشد. حال با دانستن این موارد قصد داریم تا به معرفی سیستم‌های مختلف آبیاری گلخانه‌ای بپردازیم.

 

سیستم آبیاری سطحی

در این روش آب به وسیله یک جوب اصلی به گلخانه‌ منتقل می‌شود. آبیاری سطحی انواع مختلفی از قبیل کرتی، جوی، پشته‌ای و نواری دارد. معمولا برای کرت‌های قلمه از سیستم آبیاری سطحی بهره می‌گیرند. در این روش آب بر روی کرت‌های قلمه‌ای بدون هیچ کنترلی به حرکت در می‌آید. در روش جوی و پشته‌ای، برای هدایت و انتقال آب جویی‌های به نام فارو ایجاد شده و آبیاری به صورت نشتی انجام می‌شود. معمولا از روش جوی و پشته‌ای برای آبیاری گیاهان صیفی استفاده می‌شود.

تجهیزات گلخانه -آبیاری گلخانه- آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -آبیاری گلخانه- آندرسم البرز

آبیاری قطره‌ای

برای آبیاری قطره‌ای از لوله‌های پلی اتیلن استفاده می‌شود. روی این لوله‌ها قطره چکان‌های مخصوصی تعبیه می‌شود که آب را با فشار مناسب به بیرون منتقل می‌کنند. در این روش، آبیاری، با کیفیت مطلوب بوده و عاری از نمک و املاح سنگین است. آبیاری قطره‌ای بهترین روش برای آبیاری صیفی‌جات بوده که از طریق نوار آبیاری قطره‌ای انجام می‌شود.

در هنگام آبیاری قطره‌ای می‌توان کود‌های مختلف را نیز به خاک اضافه نمود. مطلوب است که برای هر بوته یک قطره چکان مجزا در نظر گرفت تا مشکلی در هنگام آبیاری به وجود نیاید.

نحوه قرارگیری لوله‌های قطره چکان به دو روش مختلف است که این روش‌ها عبارت‌انداز:

 1. برای بستر‌های مسطح یا پشته‌هایی که عرض کمی دارند، در میان دو ردیف یک لوله آبیاری قرار می‌گیرد. سپس برای هر بوته به وسیله‌ی لوله‌های فرعی قطر چکان‌ها نصب می‌شوند.

 2. در پشته‌های پهن، برای هر ردیف از بوته‌ها، لوله‌ها و قطره چکان‌ها نصب می‌شوند.

 

فواید آبیاری قطره‌ای

استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای هزینه‌های زیادی را به همراه دارد اما به دلیل محاسن و فواید زیاد آن می‌توان از هزینه‌های آن چشم پوشی کرد. برخی از این فواید عبارت‌انداز:

 1. در این روش آبیاری از مصرف بی رویه آب جلوگیری می‌شود و همچنین راندمان آبیاری نیز بالا می‌رود.
 2. آبیاری قطره‌ای از رشد علف های هرز جلوگیری می کند و از این رو نیازی نیست مبلغی برای مبارزه با علف‌های هرز درنظر بگیریم.
 3. در این روش می‌توان آبیاری و کودهی را به طور همزمان انجام داد.
 4. در آبیاری قطره می‌توان میزان آب مورد نیاز برای هر گیاه‌ را تنظیم کرد.
تجهیزات گلخانه -آبیاری قطره ای گلخانه- آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -آبیاری قطره ای گلخانه- آندرسم البرز

سیستم آبیاری نشتی

آبیاری نشتی از دیگر راه‌های آبیاری گلخانه است. در این روش از طریق لوله‌های متخلخل اسفنجی، در یک فضای رطوبتی آب و کود را به داخل خاک انتقال می‌دهند تا مستقیما به ریشه گیاه برسد. نحوه اجرای آن به مانند روش آبیاری قطره‌ای است اما آبیاری در این نوع سیستم به صورت زیرزمینی می‌باشد. در این روش لوله‌های مخصوص را در عمق 25 تا 35 سانتی متری درون خاک قرار می‌هند و سپس روی آن‌ها را با خاک می‌پوشانند.

این سیستم ویژگی‌های منحصر به فرد زیادی دارد از جمله این ویژگی‌ها این است که می‌توان به آسانی و راحتی آب و مواد غذایی مورد نظر گیاه و سموم نباتی را در اختیار ریشه گیاه قرار داد. از مزیت‌های بارز این نوع سیستم آبیاری می توان به بهروری آن اشاره کرد به طوری که حدود 40 درصد از آبیاری قطره‌ای و حدود 80 درصد از آبیاری سطحی بهره‌وری بیشتری دارد. همچنین از طریق این نوع آبیاری می‌توان کیفیت محصول را تا 50 درصد افزایش داد و محصولی بسیار باکیفیت‌تری از سایر روش‌های آبیاری برداشت کرد. هنگامی که از بین روش‌های آبیاری گلخانه از روش آبیاری نشتی استفاده می‌کنیم می‌توانیم از رشد علف‌های هرز و مزاحم جلوگیری کرده و نیازی به تسطیح زمین نیز نداریم.

 

آبیاری مه پاشی

معمولا مکان‌هایی که در آن کاشت گیاه صورت می‌گیرد دمای به نسبت بالای دارند و این می‌تواند برای برخی از گیاهان مضر باشد در این مواقع برای کاهش درجه حرارت و تامین رطوبت از آبیاری مه پاشی استفاده می‌شود. این نوع آبیاری بیشتر مناسب محصولاتی است که به رطوبت زیادی نیاز دارند و از این رو برای تکثیر گیاهان قلمه‌ای و تولید نشاء از این شیوه آبیاری گلخانه‌ای استفاده می‌شود. آبیاری مه پاشی نام دیگری نیز دارد و در بعضی مواقع به آبیاری مه پاشی، آبیاری میست نیز گفته می‌شود.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

محصولات گلخانه

تجهیزات گلخانه - محصولات گلخانه2- آندرسم البرز

کشت گلخانه‌ای را می‌توان یکی از مناسب‌ترین و جالب‌ترین راهکارها برای افزایش بازدهی و همچنین صرفه جویی در مصرف آب دانست. اگر به دنبال کاشت محصولات گلخانه هستید با ما در وب سایت آندرسم همراه باشید. کاشت محصولات در گلخانه دارای مزایای بی شماری است که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

کشت گلخانه‌ای چیست

از جمله روش‌های مدرن و جدید برای مقابله با سرما و کم آبی استفاده از کشت گلخانه‌ای است. می‌توان گفت استفاده از کشت گلخانه‌ای روشی نوین برای کاشت محصولات در کشورهای قطبی و استوایی است؛ در برخی مناطق این کشورها به دلیل آب و هوای سرد و یا گرم قابلیت کشت محصول در زمین‌های زراعی وجود ندارد به همین دلیل کاشت گلخانه‌ای در این مناطق بسیار رواج یافته است.

جالب توجه است که روش کاشت گلخانه‌ای تنها مربوط به این کشورها نمی‌شود و کشورهای توسعه یافته اروپایی برای داشتن میوه و محصولات مناسب‌تر به دور از آفت و همچنین صرفه جویی در مصرف آب و دستیابی به بازدهی بالا، از این روش کاشت به صورت گسترده استفاده می‌کنند. نکته بعدی در رابطه با کشت گلخانه‌ای آن است که در این روش به هیچ عنوان از سموم شیمیایی استفاده نمی‌شود؛ این در حالی است که محصولات به عمل آمده در زمین‌های کشاورزی به راحتی دچار آفت می‌شوند و امکان گرما و سرمازدگی میوه وجود دارد.

تجهیزات گلخانه-کشت گلخانه ای - آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه-کشت گلخانه ای – آندرسم البرز

مزایا و تاثیر گلخانه در کشت محصولات

 • افزایش تولید به میزان قابل توجه
 • قابلیت تولید محصول بیش از یک نوع در هر سال
 • کیفیت بالای محصولات گلخانه در مقابل محصولات مزارع
 • صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب
 • امکان کاشت محصولات در تمام فضا و مکان‌ها
 • عدم وابستگی محصولات گلخانه به شرایط و عوامل بیرونی
 • ایجاد فرصت‌های شغلی زیاد و کارآفرینی

 

 

مزایا و تاثیر گلخانه در کشت محصولات

 • افزایش تولید به میزان قابل توجه
 • قابلیت تولید محصول بیش از یک نوع در هر سال
 • کیفیت بالای محصولات گلخانه در مقابل محصولات مزارع
 • صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب
 • امکان کاشت محصولات در تمام فضا و مکان‌ها
 • عدم وابستگی محصولات گلخانه به شرایط و عوامل بیرونی
 • ایجاد فرصت‌های شغلی زیاد و کارآفرینی

 

 

کاشت خیار در گلخانه

یکی از سازگارترین محصولات گلخانه که قابلیت کشت بالایی دارد، خیار است. اگر به دنبال تاسیس یک گلخانه خیار هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که قبل از کاشت باید با مواردی در رابطه با این محصول آشنا باشید. قبل از شروع به کاشت باید موارد همچون زمان کاشت، بذر محصول، روش کاشت، روش آبیاری، میزان تراکم، تغذیه خیار، نحوه هرس اولیه و غیره به صورت کامل آشنا شوید. این آشنایی باعث خواهد شد که محصولی سالم‌تر و همچنین با بازدهی بالاتر را بتوانید برداشت کنید.

تجهیزات گلخانه-کشت گلخانه ای توت فرنگی - آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه-کشت گلخانه ای توت فرنگی – آندرسم البرز

کاشت توت فرنگی در گلخانه

از جمله محصولات گلخانه که می‌توان به پرورش آن مشغول شد، توت فرنگی است. این محصول به دلیل قابلیت کشت در انواع خاک به یکی از محصولات پر طرفدار برای کاشت گلخانه‌ای تبدیل شده است. لازم به توضیح است که برای پرورش این محصول حتما باید میزان آهک خاک بررسی شود چرا که زیاد بودن آهک باعث خواهد شد که محصول دچار عارضه زرد شدن برگ‌ها شود. درجه حرارت مورد نیاز برای پروش توت فرنگی بین 12 تا 25 درجه سانتی‌گراد خواهد بود. خاک مناسب برای رشد این گیاه باید همواره دارای رطوبت 40 درصدی به بالا باشد. مناسب‌ترین خاک برای کشت با بازدهی بالا خاک‌های شنی یا رسی مخلوط شده با شن همراه با زهکشی مناسب خواهد بود.

 

 

کاشت فلفل در گلخانه

کاشت فلفل عموما در فصل تابستان انجام می‌شود. فلفل یکی از محصولات گلخانه است که قابلیت کشت بالایی دارد. جالب است بدانید که فلفل سبز از خانواده بادمجان و گوجه فرنگی است و تقریبا شرایط یکسانی برای رشد و به ثمر رسیدن دارد. مبدا اصلی این محصول آمریکای جنوبی است که امروزه می‌توان کاشت و مصرف آن را در اکثر کشورهای جهان مشاهده نمود. یکی از شرایط لازم برای رشد فلفل را می‌توان گرما عنوان کرد. رشد این محصول در مناطق سردسیر ایرانی به کندی انجام می‌شود.

 

 

کشت گوجه فرنگی در گلخانه

گوجه فرنگی هم مانند خیار از جمله محصولاتی است که قابلیت کشت بالایی در محیط گلخانه‌ای را دارد. ارتفاع مورد نیاز برای تاسیس گلخانه مبتنی بر کاشت گوجه فرنگی باید حداقل 5 متر باشد. برای کاشت گوجه فرنگی آنچه از همه مهم‌تر است، بذر گیاه است. اگر بذر مناسبی برای کاشت خریداری نشود نباید انتظار برداشت محصولی مناسب و با کیفیت را داشت.

لازم به توضیح است که در گلخانه می‌توان محصولاتی دیگر همچون گل رز، زربرا آلسترومریا، لیسیانتوس و … را پرورش داد، لازمه کاشت هر محصول اطلاع دقیق از نحوه کاشت و دیگر موارد مورد نیاز برای پروش اصولی آن خواهد بود. با کمی جستجو در فضای اینترنت و وب سایت آندرسم خواهید توانست با دیگر محصولاتی که قابلیت کشت در گلخانه را دارند آشنا شوید.

تجهیزات گلخانه- آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه- آندرسم البرز

انواع کشت محصولات گلخانه

برای کاشت محصولات کلخانه‌ای روش‌های گوناگونی وجود دارد؛ هر یک از این روش‌ها دارای مزایا و معایبی هستند. این که شما به عنوان یک تاسیس کننده گلخانه کدام روش را انتخاب می‌کنید به عوامل زیادی از جمله نوع محصول قابل کاشت، میزان آبیاری، بودجه و هزینه مالی، تجهیزات گلخانه، تعداد افراد و نیروه‌های مستقر در گلخانه و غیره بستگی دارد.

 

کاشت محصول در خاک

یکی از رایج‌ترین روش‌های کاشت محصولات در گلخانه، کاشت در بستر خاک است. از نکاتی که باید در این روش کاشت مورد توجه قرار داد آن است که خاک مورد استفاده برای این روش باید دارای بافت نفوذپذیر و همچنین هوموس دار باشد. اگر خاک مورد استفاده شما بافت محکمی دارد ( خاک رسی باشد) می‌توانید با افزودن میزان مورد نیاز شن و میزان مشخصی کود حیوانی خاک را بازسازی کرد و خاک را از حالت رسی در آورد. لازم به توضیح است که در این روش کاشت شما باید دمای گلخانه را بین 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد نگه‌ دارید تا به بهترین عملکرد دسترسی یابید. همچنین توجه داشته باشید که دمای گلخانه در طول شب می‌تواند 4 تا 5 درجه از دمای روز کمتر باشد.

 

کاشت محصولات گلخانه به روش هیدروپونیک

این روش کاشت محصول را می‌توان یکی از عجیب‌ترین روش‌های کاشت محصول در نظر گرفت. شما در این نوع روش کاشت به خاک نیاز نخواهید داشت و برای مستقر کردن ریشه محصول از پرلیت یا محل‌های حاوی پشم سنگ استفاده خواهید کرد. لازم به توضیح است که در این روش پس از مستقر شدن محصول در جایگاه خود باید نسبت به آبیاری و تغذیه محصول با استفاده از وسایل و تجهیزات خاص اقدام نمود. عموما در این روش، آبیاری به وسیله قطره چکان‌های مخصوصی انجام می‌شود.

 

کاشت با روش آب کشت مطلق

در این روش کاشت محصولات گلخانه ابتدا باید مواد مورد تغذیه و همچنین کودهای مورد نیاز گیاه را با آب مقطر مخلوط نمود. این آب در داخل مسیر لوله‌ای مانند در حال حرکت است. در این روش کاشت ریشه گیاه باید به صورت کامل در خاک قرار گرفته باشد.