تجهیزات گلخانه صفر تا 100 راه اندازی و ساخت گلخانه

تجهیزات-گلخانه-گلخانه آندرسم-البرز-

در این مطلب از وبلاگ آندرسم البرز قصد داریم در خصوص تجهیزات گلخانه، محل احداث یک گلخانه خوب، مزایای آن و همچنین مهم‌ترین تجهیزاتی که هر گلخانه نیاز دارد، صحبت کنیم.

 گلخانه چیست؟

گلخانه به یک فضا گفته می‌شود که در داخل آن گیاه به شکل کاملا کنترل شده رشد خواهد کرد. این مکان ساختاری است که معمولا دیواره‌ها و سقف‌هایش از شیشه هستند و شفاف می‌باشند.

شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که بازار گلخانه در کشورمان چه وضعیتی دارد؟ برخی از گلخانه‌ها که تجاری هستند، تولیدات میوه‌جات و سبزیجات را با بهترین تکنولوژی به انجام می‌رسانند. همچنین گلخانه‌های شیشه‌ای از تجهیزاتی مانند لوازم حرارتی، روشنایی، خنک کننده و غربالگری تشکیل شده است. جالب است بدانید که در این گلخانه‌ها از سیستم کامپیوتری برای بهینه کردن رشد گیاهان، استفاده می‌شود. پس در نتیجه تجهیزات گلخانه در اولویت ساخت آن قرار دارد.

از آنجایی که گلخانه همواره بهترین شرایط را برای گیاهان فراهم می‌سازد و آن‌ها را از خطرات طبیعی دور نگه می‌دارد، پیشنهاد می‌کنیم که تولید سبزیجات را در درجه نخست کار خود قرار دهید. خطراتی که ممکن است گیاهان گوناگون را تهدید کند و باعث از بین رفتن آن‌ها در فضای گلخانه شود، متشکل از گرمای زیاد، سرمای زیاد، طوفان و سایر موارد از این دست می‌باشد.

ساخت گلخانه

محل تاسیس گلخانه

از مهم‌ترین تصمیماتی که باید در ساخت یک گلخانه اتخاذ شود، این است که گلخانه حتما باید در یک فضای جدا، در تماس با ساختمان‌ها و به شکل بخشی از ساختمان‌های جدید بنا شود. گلخانه‌هایی که بهم متصل هستند، به طور معمول هزینه زیادی برای ساخت ندارند، از گرمای زیادی برخوردار نیستند و دسترسی بسیار ساده‌ای دارند، اما گیاهان درون گلخانه‌ها نور و گرمای مناسبی را دریافت خواهند کرد.

گلخانه‌هایی که بهم هم وصل هستند، حتما باید رو به جنوب بنا شوند. البته یک گلخانه که به شکل مستقل کار می‌کند، می‌تواند در یک محل دور نسبت به ساختمان‌ها قرار بگیرد. لازم به ذکر است که گیاهان درون گلخانه‌ها نور خورشید را به بهترین شکل ممکن و از همه جهت‌ها دریافت می‌کنند. برای ساخت چنین گلخانه‌ای هزینه بسیار زیادی برای تجهیزات گلخانه خرج خواهد شد. سیستم حرارتی و هزینه ساخت گلخانه‌ای با این کیفیت بالا بسیار زیاد است. ضمنا این گلخانه‌ها هزینه آب و برق بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهند داشت.

برای سایز گلخانه هیچگاه اندازه تعریف‌شده‌ای وجود نداشته و گلخانه‌ها می‌توانند در هر متراژی ساخته شوند. اما اندازه یک گلخانه کوچک حداقل باید نزیک به 2000 فوت باشد (معادل 18،4 متر مربع) باید در نظر داشته باشید که گلخانه‌های کوچیک‌تر از نظر ساخت و همچنین عملکرد تفاوت‌های بسیار زیادی با گلخانه‌های بزرگ دارند.

تجهیزات گلخانه

مزایای گلخانه چیست؟

  • با استفاده از روش آبیاری تحت‌فشار می‌توان در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.
  • جلوگیری از وابسته شدن به شرایط محیطی و بهبود شرایط بازاریابی. و همچنین تنظیم کردن برنامه کشت صحیح مطابق با احتیاج بازار.
  • به وجود آوردن چندین موقعیت شغلی برای جوانان و همچنین کارآموختگان. کشاورزی و البته استفاده از مواقع بیکاری کشاورزها در فصول زمستان و پاییز است.
  • بالا بردن سطح کیفی محصولات تولیدی به کنترل خوب آفات و بیماری‌ها. با استفاده از تجهیزات گلخانه با کیفیت و همچنین با استفاده از روش کنترل بیولوژیکی بستگی دارد. همچنین کم‌شدن مصرف سم که در نتیجه کیفیت محصولات را بالا می‌برد و البته باعث حفظ محیط زیست هم می‌شود، در بالا بردن کیفیت محصولات تاثیرگذار است.
  • بالا بردن تولیدات در واحد سطح، مثلا در خصوص خیار، جالب است که 20 کیلو خیار در هر متر مربع گلخانه با تولید 2 کیلو خیار در یک مترمربع فضای باز برابر است.
  • به کار بردن اراضی غیر قابل بازگشت با سیستم هیدروپونیک؛ برای مثال گلخانه‌های سبزیجاتی که در کیش وجود دارند.
  • تولیدات بیشتر از یک نوع محصول در یک سال؛ برای مثال خیار به طور میانگین سه بار در سال و در خصوص گوجه تولید دو بار در یک سال می‌باشد.
خرید تجهیزات گلخانه

مهمترین تجهیزات گلخانه

یک گلخانه برای بالا بردن کیفیت کار خود باید دارای تجهیزات و امکانات حداقلی باشد. برخی از مهمترین تجهیزات گلخانه مورد نیاز عبارتند از:

1. سیستم گرمایشی تجهیزات گلخانه

سیستم گرمایشی شوفاژی برای استفاده گلخانه‌های بالای 4/0 هکتار بهتر است. در این سیستم از تبخیر شدن آب برای تولید گرمایی که در گلخانه نیاز است، استفاده می‌شود. البته سیستم موضعی هم وجود دارد که از دسته بخش متفاوت تشکیل شده است.

  • بخاری‌های تراکمی و یا منفرد
  • بخاری‌های تابشی
  • بخاری‌های همرفتی یا همان کنوکسیونی

 

2. سیستم سرمایشی تجهیزات گلخانه

سیستم خنک‌کننده در فصل تابستان:  یکی از سیستم‌های معروف خنک‌کننده سیستم سرمایشی پد سلولزی و فن است. برای مثال دو مورد دیگر از سیستم‌های سرمایشی می‌توان به سیستم مه پاش و تبخیری اشاره کرد.

سیستم خنک‌کننده در فصل زمستان: دو مورد از سیستم‌های خنک‌کننده زمستانه تیوپ و پنکه هستند، البته مواردی چون ژنراتور، ترموستات، برق و برق اضطراری نیز در بین سیستم‌های خنک‌کننده در فصل زمستان قرار دارند.

3. سیستم آبیاری تحت فشار

به کار گرفتن شبکه لوله کشی آب گرم برای سیستم گرمایشی. گلدان‌ها و نیز ریشه گیاهان گوناگون به وجود آوردن یک شبکه آبی جداگانه برای گیاهان و همچنین تاسیس اتاق هوشمند. تغذیه گیاهان مختلف و آبیاری آن‌ها از وظایف سیستم آبیاری تحت فشار است.

سیستم‌های تهویه

وجود سیستم تهویه در محوطه هر گلخانه یکی از نیازهای اساسی است. سیستم‌های تهویه کاربردهای زیادی دارند و از مهمترین تجهیزات گلخانه محسوب میشوند. و انواع فن‌ها و هواکش‌های گلخانه‌ای برای رفع نیاز در زمینه گردش و تبادل هوا با محیط بیرون، تأین هوای تازه ایجاد دمای مناسب و کنترل گازهای موجود در گلخانه به کار می‌روند. برای این منظور، اغلب اوقات از فن‌های محوری یا آکسیال استفاده می‌شود و گاهی ممکن است بر حسب نیاز و فشار و حجم هوای مورد نیاز از انواع فن سانتریفیوژ نیز استفاده شود.

 

سخن پایانی

در این مطلب به ساخت گلخانه در یک مکان مناسب، مزایای گلخانه‌ها و تجهیزات گلخانه مناسب برای گلخانه‌ها صحبت کردیم. نکات مختلف ذکرشده در این مطلب، می‌تواند یک راهنمای مقدماتی برای شما باشد. در صورت نیاز به مشاوره در این حوزه و بویژه تأمین تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه گلخانه، با کارشناسان شرکت آندرسم البرز در ارتباط باشید.

فهرست مطالب