لوازم مرغداری

تجهیزات-مرغداری-لوازم-مرغداری-آندرسم-البرز-

در این مطلب وبلاگ آندرسم البرز قصد داریم در خصوص لوازم مرغداری صحبت کنیم. در مرغداری‌ها برای افزایش درآمد و توسعه کار، از لوازم ضروری و مهم زیادی استفاده می‌شود. این لوازم جزو ملزومات صنعت مرغداری هستند. در واقع از وسایل مرغداری برای موارد مختلفی مثل پرورش مرغ، جوجه‌کشی و سایر موارد از این دست استفاده می‌شود. جالب است بدانید لوازمی که در این مطلب قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم، به غیر از مرغداری، در مکان‌های دیگری هم کاربرد دارند. برای مثال می‌توان به سالن‌های پرورش جوجه، پرورش بوقلمون، کبک، اردک و غیره نیز اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر در مورد لوازم مرغداری، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.


هیتر حرارتی

هیتر حرارتی و گرمایشی یک وسیله بسیار مهم در مرغداری است. هیترها وظیفه گرم کردن مرغداری شما را برعهده دارند و این مورد باعث می‌شود که مرغ‌ها کمتر دچار بیماری شوند. هیترها چندین مدل مختلف دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال می‌توان به جت هیترها اشاره کرد. از جت هیترها استفاده‌های بسیار زیادی می‌شود. این نوع گرماسازها به طور معمول برای تامین هوای گرم در مرغداری‌ها، سالن‌ها پرورش قارچ، گلخانه‌ها و سایر موارد از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بخاری کوره هوای گرم هیتر آندرسم البرز
بخاری
کوره هوای گرم
هیتر
آندرسم البرز
تجهیزات سرمایش و گرمایش

هیتر جت‌ها با تکنولوژی روز دنیا ساخته و طراحی شده‌اند. استفاده از این هیترها بازدهی صد در صدی داشته و کاملا بهینه می‌‌باشد. جت هیترها دارای استانداردهای بین‌المللی هستند و از بهترین جنس قطعات در ساخت آن استفاده شده است. برای مثال می‌توان به بهترین قطعات موتور، فن، سیستم سوخت‌رسان واشاره داشت. توصیه می‌کنیم که برای تهیه هیتر و استفاده از آن در مرغداری خود، هیتر جت‌ها را در نظر داشته باشید.

دستگاه پرکن مرغ

دستگاه پرکن مرغ جزو لوازمی است که به طور معمول در تمامی مرغداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دستگاه پرکن مرغ به غیر از مرغداری‌ها، در مکان‌های دیگری هم استفاده می‌شود. فروشگاه‌های فروش پرنده زنده، سالن‌های پرورش غاز، پرورش کبک، پرورش اردک و پرورش بلدرچین از جمله مکان‌هایی هستند که از دستگاه پرکن مرغ استفاده می‌کنند. با استفاده از این دستگاه پیشرفته، شما بدون هیچ نوع آسیب به بدن مرغ‌ها، می‌توانید کرک و پر آن‌ها را بعد از کشتار جدا کنید. بعد از این کار مرغ آماده مصرف می‌باشد. جالب است بدانید که روش استفاده از دستگاه پرکن مرغ بسیار ساده است. برای این کار شما باید دوشاخه را به برق شهری تک فاز معمولی وصل کنید.

آبخوری

از ضروری‌ترین لوازم مورد نیاز در مرغداری می‌توان به آبخوری اشاره کرد. تهیه چند نوع آبخوری متفاوت برای مرغداری الزامی است. سعی کنید آبخوری‌های تهیه کنید که کیفیت بالایی داشته باشند و شما مجبور نباشید که مدام آن‌ها را تعویض کنید. آبخوری 5 لیتری، 3 لیتری، لیوانی، کله قندی، بلند صادراتی و آبخوری یک لیتری بلدرچین از انواع آبخوری‌ها به حساب می‌آیند.

قیف سربری

قیف سربری یکی از لوازمی است که هم اکنون استفاده از آن در مرغداری‌ها، رونق زیادی پیدا کرده است. معمولا این قیف‌ها استوانه‌ای شکل هستند. استفاده از قیف سربری به این شکل است که سر پرنده در درون آن قرار می‌گیرد و بریده می‌شود. با استفاده از این قیف، پرنده نمی‌تواند تکان بخورد. در ساخت بدنه این نوع قیف‌ها، از استیل استفاده شده است. بنابراین هیچ نگرانی از بابت غیر بهداشتی بودن آن‌ها وجود ندارد، به دلیل اینکه این قیف‌ها پس از استفاده، شستشو می‌شوند.

قیف‌ها سربری چهار نوع مختلف دارند که این چهار مدل متشکل از قیف‌های یک عددی، دو عددی، سه عددی و چهار عددی هستند. قیف‌های سربری برای کشتار بوقلمون، بلدرچین، قرقاول، کبک، اردک و غاز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول در لیست یکی از پرکاربردترین لوازم مرغداری بوده که عمل سر بردین را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند.

لامپ مادر مصنوعی 

در لیست لوازم مورد نیاز مرغداری خود، لامپ مادر مصنوعی را از قلم نیاندازید. از این محصول جهت گرم کردن سالن پرورش طیور استفاده می‌کنند. مکانیزم کاکرد لامپ مادر مصنوعی با توجه به امواج فروسرخ و برق می‌باشد. جالب است بدانید که این نوع لامپ‌ها به سرپیچ لامپ‌های معمولی نیز متصل می‌شوند و با برق 220 ولت روستایی نیز کار خواهند کرد.

لامپ‌های مادرمصنوعی از یک قسمت خمیده شکل و محدب برخوردار است که به عنوان فیلتر کار می‌کند. این بخش باعث جلوگیری از تابش نورهای نامرئی می‌شود. تنها یک طیف خاص نور که از طول موج طولانی و امواج فروسرخ تشکیل می‌شوند، از آن عبور خواهد کرد. جالب است بدانید این لامپ‌ها به غیر از خاصیت گرمایشی، خاصیت درمانی نیز دارند. تهیه لامپ مادر مصنوعی کمک بسیار زیادی به کسب درآمد شما در صهعت مرغداری خواهد کرد.

فن و هواکش

از مهم‌ترین و ضروری‌ترین لوازم مرغداری که تهیه آن الزامی است، می‌توان به هواکش اشاره کرد. در واقع فضای مرغداری بدون هواکش به هیچ عنوان قابل تحمل نیست. اصول اصلی کار هواکش‌ها، ایجاد جریان هوا و نیز انتقال آن است. یکی از فن‌هایی که در مرغداری‌ها استفاده بسیار زیادی دارد، فن‌های محوری است. این نوع فن‌ها از ویژگی‌های بسیار زیادی همانند سبک بودن، راه‌اندازی ساده، سیستم تهویه عالی وبرخوردار هستند.

انواع هواکش، فن، فن اگزاست
انواع هواکش، فن، فن اگزاست

فن‌های محوری مرغداری، حجم هوای کمتری را در شرایط یکسان انتقال می‌دهند و قیمت بسیار خوبی هم دارند. در واقع فن محوری، ساده‌ترین و بهترین نوع هواکش است که در تمامی مرغداری‌ها استفاده می‌شود. البته شما باید هواکشی را خریداری کنید که از شکل پره مناسب، دور فن، ابعاد خوب و سایر مشخصات فنی مناسب برخوردار باشد تا میزان هوادهی مورد نیاز شما را تأمین کند و بهتر است پیش از این کار با مشاورین خبره صحبت کنید.

سخن پایانی

در این مطلب چند مورد از ضروری‌ترین و پرکاربردترین لوازم مرغداری را به شما عزیزان معرفی کردیم. هر یک از این لوازم، کاربرد ویژه‌ای در صنعت مرغداری دارد. برای مثال اگر یک مرغداری از سیستم تهویه مناسبی برخوردار نباشد، با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد یا نبود سیستم گرمایشی مناسب در یک مرغداری، نتایج نامطلوبی را به همراه خواهد داشت. بدون شک با تهیه این لوازم و سایر وسایلی که برای راه‎اندازی یک مرغداری الزامی است، می‌توانید علاوه بر کسب درآمد مناسب، به توسعه کسب و کار خود هم فکر کنید.

فهرست مطالب