بذر گیاه

تجهیزات گلخانه -بذر - شرکت آندرسم البرز

بذر گیاه یا همان تخم، بخشی از گیاه می‌باشد که در واقع از آن برای تولید و مثل گیاهان استفاده می‌شود. به عبارت دیگر در حوزه کشاورزی هر بخش از گیاهان که تولیدکننده یک گیاه دیگر باشد را بذر می‌نامند. جالب است بدانید بذر همان تخمک رسیده و بالغ می‌باشد که از گیاه جرم GERM و همچنین ذخیره غذایی تشکیل شده است. این تخمک به وسیله پوشش حفاظتی بذر احاطه می‌شود. اگر بخواهیم از نظر بیولوژیکی بذر گیاه را تعریف کنیم، باید بگوییم که بذر یک تخمک بارور است که می‌تواند رشد کند و همچنین به گیاه دیگری تبدیل شود. به عقیده کشاورزان، بذر یک میوه ناشکوفا و خشک بوده که از چندین تخمک متفاوت تشکیل شده است.

بذرها انواع بسیار زیادی دارند که در بخش کشاورزی و حتی در بخش پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از بذرها یک خواص دارویی متفاوت و جالب دارد. بذرها ویژگی‌های متعددی دارند. برای مثال می‌توان به بو و رنگ خوب و همچنین خالص بودن آن‌ها اشاره کرد. برای خرید بذر خوب باید به نکات مهمی چون تمیزی آن دقت کنید. در ادامه این مطلب وبلاگ آندرسم البرز قصد داریم در خصوص خواص‌های دارویی بذرها، خصوصیات آن‌ها و نکات مهم هنگام خرید بذر (بزر) صحبت کنیم.

بذر گیاه
تجهیزات گلخانه -بذر گلدان – شرکت آندرسم البرز

پوشش بذر

به طور معمول پوشش بذر گیاه سفت و خشک است. به دلیل اینکه بتواند از جنین و همچنین بافت‌های ذخیره‌ای که در بذر وجود دارد به درستی محافظت کند و در زمان جابجایی آسیب خاصی به این دو قسمت داخلی بذر وارد نشود. بنابراین این پوشش سفت و خشک برای بذر بسیار خوب است. اما باید توجه داشت که برخی مواقع همین پوشش به هنگام جوانه زنی بذر، مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

در این زمان شما باید به چندین روش متفاوت از ضخامت پوشش بذر خود کم کنید تا در این صورت جوانه‌زنی بذر‌ با سرعت بیشتری به انجام برسد. در ضمن این کار باعث می‌شود آب‌رسانی به گیاه نیز به درستی انجام شود.

بافت ذخیره بذر

هنگامی که بذر گیاه شروع به جوانه زنی کند تا موقعی که برگ‌های اولیه آن شکل و شمایل خود را بگیرند و بتوانند با استفاده از نور، غذاسازی و فتوسنتز کنند، انرژی فعالیت‌هایی که بذر انجام می‌دهد توسط مواد ذخیره‌ای که در آن وجود دارد تهیه می‌شود. با توجه به این موضوع نتیجه می‌گیریم که بذر گیاه اگر از مواد ذخیره‌ای مناسبی برخوردار باشد، در رشد و نمونه‌های بعدی آن نیز تاثیر خواهد داشت.

ذخیره‌سازی و تولید این مواد در زمانی انجام می‌شود که بذر کماکان به گیاه مادری خود متصل باشد. برای مثال فرض کنید یک گیاه دارید که در حال میوه‌دهی و یا گلدهی است؛ هر اندازه که شرایط محافظت و محیطی گیاه شما مناسب‌تر باشد، بذر‌ با مواد ذخیره بسیار بهتری شکل خواهد گرفت. این کار باعث می‌شود از یک گیاه باکیفیت برخوردار باشید.

بافت ذخیره بذر
تجهیزات گلخانه -کاشت بذر – شرکت آندرسم البرز

خواص دارویی چند مورد از بذر گیاهان

بذر گیاه خواص دارویی مختلفی دارد و این مورد شامل تمامی گیاهان می‌شود. هر کدام از بذرها ویژگی و خواص دارویی خاص خود را دارند. در این بخش از مطلب قصد داریم به خاصیت‌های دارویی و پزشکی 4 مورد از بذر گیاهان بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

تخم ریحان سبز

این بذر از خاصیت‌هایی پزشکی مانند نرم‌کننده سینه، تقویت معده، جلوگیری از سرفه، تقویت وضعیت اعصاب، تزریق ویتامین به بدن و درمان زکام برخوردار است.

تخم رازیانه

این بذر خاصیت‌هایی دارویی بسیار زیادی دارد که برای مثال می‌توان به ضد نفخ بودن، مسکن برای دلپیچه، ضد بیماری مجاری ادرار، ضد دیابت، افزایش شیر مادر، بادشکن و افزایش هورمون‌های آقایان اشاره کرد. در ضمن این بذر گیاه برای بانوان باردار ضرر دارد.

تخم رازیانه
تجهیزات گلخانه -کاشت بذرگیاه – شرکت آندرسم البرز

تخم خیار

تخم خیار از خاصیت‌هایی مانند برطرف کننده صفرا، ضد دیابت، نرم‌کننده سینه، تقویت کبد و همچنین ازدیاد کبد برخوردار است.

تخم ریحان بنفش

این بذر نیز مانند تخم ریحان سبز خواصی مثل تقویت اعصاب، جلوگیری از سرفه، درمان زکام، تقویت معده، نرم‌کننده سینه و همچنین ملین دارد.

تشخیص بذر خوب

همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، بذر گیاه از ویژگی‌‌های بسیار زیادی برخوردار است. اما از کجا باید فهمید که بذر خوب کدام است؟

اگر قصد دارید در درجه اول در خصوص کیفیت بذر گیاه مورد نظر خود اطلاعات لازم را بدست بیاورید، به رنگ و همچنین بوی آن دقت کنید. در ضمن رسیده بودن گیاه مربوطه نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است پس به این مورد هم توجه فرمایید. عواملی که نشان‌دهنده مرغوب بودن دانه بذر را نشان می‌دهند، نامیه بذر می‌باشد. نامیه در واقع نشان‌دهنده درصد بذرهای جوانه‌زده و همچنین بذرهای سبز می‌باشد.

تجهیزات گلخانه -بافت بذر - شرکت آندرسم البرز
تجهیزات گلخانه -بافت بذر – شرکت آندرسم البرز

دقت داشته باشید که بذر مورد نظر شما هیبریدی و یا همان ارقام مناسب باشد. ضمنا دوره رشد و پرورش گیاهان باید با وضعیت آب و هوا و همچنین نظام‌های کشت و کار زمین‌های زراعی مطابق باشد. در خرید بذر گیاه حتما به خالص بودن آن دقت کنید، زیرا این مورد تاثیر بسیار زیادی در کیفیت زراعی می‌گذارد. از عدم بیماری و همچنین اختلالات فیزیولوژیکی بذر گیاه اطمینان لازم را بدست بیاورید. شما باید بذری را انتخاب کنید که کاملا تمیز بوده و عاری از هر نوع سنگ، سنگ‌ریزه و خاک باشد. بذر گیاه به هیچ عنوان نباید از مواردی چون دانه‌های علف هرز، حشرات، تخم‌ها و سایر موارد از این دست برخوردار باشد، پس این مورد را هم مورد بررسی قرار دهید.

دقت کنید که بذر گیاه مورد نظر شما از میزان رطوبت مناسبی برخوردار باشد. اگر بذر شما کهنه باشد، به کار شما نخواهد آمد. علاوه بر تمامی این موارد، به این موضوع هم توجه کنید که بذر باید سالم باشد و به هیچ وجه شکسته شده و یا له‌شده نباشد.

سخن پایانی

در این مطلب وبلاگ آندرسم البرز قصد داشتیم شما را بذر گیاه، خواص دارویی و ویژگی‌های آن اشاره کنیم. با دقت به نکات این مطلب که در خصوص خرید بذرگیاه خوب و مناسب ذکر شد، می‌توانید راه خوبی را در کار خود پیش بگیرید. همچنین با توجه به خواص‌هایی دارویی که این بذرها دارند، می‌توانید از آن‌ها به عنوان دارو نیز استفاده کنید.

فهرست مطالب