فن و هواکش گلخانه و مرغداری -آندرسم البرز

فن و هواکش

هواکش چگونه عمل میکند؟

دمای بیش از حد گلخانه منجر به رشد ضعیف گیاهان، نیاز به آبیاری مکرر و باعث افزایش صورتحساب ماهانه می شوند. استفاده از فن در گلخانه، به شما در بهبود سیستم کمک می کند.

کلیه گلخانه های ساخته شده قبل از دهه 1950 دارای دریچه هایی بودند که برای خروج گرمای اضافی و خنک شدن هوا در سقف گلخانه تعبیه می شد.

هنگامی که پلی اتیلن با ورق های بزرگی که کل سقف را پوشانده بودند توسعه داده شد ، قرار دادن منافذ روی سقف کاری دشوار بود. پیشرفت های مداوم در طراحی سیستم های تهویه طبیعی ، به تولید کنندگان امکان کنترل بهتر دما و رطوبت با هزینه کمتری را می دهد. مهندسان سپس به این ایده رسیدند كه برای خنک کردن سازه ها و حرکت هوا، از فن ها استفاده كنند كه هوای داخل گلخانه را تهویه کنند.

گلخانه های دارای فن به این اصل عمل می کنند که گرما با اختلاف فشار ایجاد شده، از بین می رود. باد نقش اصلی را بازی می کند. در یک گلخانه به خوبی طراحی شده ، سرعت باد 2-3 مایل در ساعت 80٪ یا بیشتر تهویه را فراهم می کند. هوای گرم را از دریچه بیرون می کشد و هوای جایگزین خنک وارد سطح کف می شود.

سیستم تهویه در گلخانه ها، این تهویه ها گلخانه ها، باغها و مراکز گیاه شناسی سر پوشیده استفاده می شود. چندین عامل محیطی را به صورت همزمان کنترل میکند.

 فن و هواکش گلخانه و مرغداری -آندرسم البرز

سیستم تهویه گلخانه بر روی موارد زیر تاثیر می گذارد:

• دمای هوا
• سطح رطوبت
• تراکم رطوبت بر روی سطوح
• یکنواختی دمای هوا
• سرعت هوا در میان گیاهان
• غلظت گاز
• گرد و غبار و سطوح ارگانیزم های بیماری زا
• گازهای اشتعال زا

در دوره گرمای شدید فشار روی گیاهان باعث کاهش کیفیت و رشد می شود. ولی دمای داخل گلخانه در طول هوای گرم حتی با یک سیستم تهویه فن بخوبی طراحی شده می تواند چندین درجه از دمای خارجی پایین رود. بسیاری از تولید کنندگان دریافته اند که این زمان تولید را کوتاه می کند و گیاه با کیفیت بهتری تولید می شود. علاوه بر آن هزینه های انرژی کاهش می یابد و همچنین به دلیل دمای یکنواخت تر میران آبیاری کاهش می یابد.

سیستم فن باید در اندازه ای باشد که یک تهویه ی مناسب را برای تابستان فراهم کند. اندازه نامناسب فن ها عامل اصلی تهویه ضعیف در بسیاری از گلخانه ها است. مساحت گلخانه رابطه مستقیمی با انتخاب نوع و اندازه هواکش ها دارد. همچنین با توجه به اقلیم شهر شما و گیاهی که پرورش میدهید، انتخاب فن متغیر میباشد. شما میتوانید برای کسب راهنمایی و اطلاع بیشتر از این موضوع با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

جهت طولانی کردن بازده و عمر هواکش ها، سرویس فن ها باید بطور منظم انجام شود. این سرویس شامل تمیز کردن تیغه ها ، از بین بردن چمن یا علفهای هرز در مقابل کرکره ها و تنظیم کمربندهای فن است. کرکره های کثیف که کاملاً باز نمی شوند ، جریان هوا را کاهش می دهند و باعث کاهش شدید راندمان تهویه هوا می شوند. اگر این کرکره ها هنگام خاموش شدن فن محکم بسته نشوند ، با اجازه دادن به نفوذ سرما در هوای بیرون، میزان گرم کردن در زمستان را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

فن و هواکش گلخانه و مرغداری-آندرسم البرز

مدل های مختلف فن گلخانه ای

فن های گلخانه ای به دو دسته کلی تقسیم می شوند که قصد داریم آن ها را بررسی کنیم

فن اگزاست

برای تخلیه و گردش هوای محیط‌های گلخانه ای و مرغداری استفاده می‌شود. این نوع فن گلخانه ای دو نوع کوپله مستقیم و کوپله با تسمه و فولی دارد.
از این مدل فن گلخانه ای می‌توانید در محیط‌هایی مانند مرغداری ها و همچنین گلخانه ها و برای تهویۀ هوای آن‌ها استفاده کنید.
به علاوه، بر روی این دستگاه دمپر کرکره‌ای هم وجود دارد. هدف از نصب این دمپرها آن است که با هر بار باز و خاموش و روشن شدن فن‌ها به طور اتوماتیک باز و بسته شوند. مزیت و فایدۀ این کار آن است که راه عبور هوای گرم یا سرد بسته می‌شود.
فن گلخانه ای اغلب از نوع اگزاست فن است که متناسب با محل نصب با اندازه‌های مختلف ارائه می‌شود.
هواکش یا فن گلخانه ای یک موتور سه فاز یا سفارشی تک فاز و پره هایی از جنس استیل دارد.
فن‌های آکسیال دو نوع دمپر اتوماتیک و دمپر گریز از مرکز دارند.

فن سیرکوله یا جت فن

در زمستان، که گلخانه ‌‌ها کاملاً بسته هستند، گردش هوا در داخل گلخانه به خوبی انجام نمی‌شود.
به همین دلیل، استفاده از فن گلخانه ای از نوع سیرکوله متناسب با شرایط و محیط گلخانه تا حدود زیادی باعث ایجاد درجه حرارت یکنواخت در سراسر گلخانه می‌شود.
به علاوه، با استفاده از این نوع فن گلخانه ای می‌‌توانید فضاهایی از گلخانه را که سرد و یا گرم هستند از بین برده و محیطی با دمای یکنواخت برای گلخانه ایجاد کنید.
از سوی دیگر، این نوع فن گلخانه ای می‌‌تواند رطوبت یکسانی را به خصوص در سطح برگ‌ گیاهان کشت شده ایجاد کند.
تهویه مداوم با فن سیرکوله می‌‌تواند حرکت ملایم هوا را ایجاد کرده و باعث حفظ یک اقلیم مناسب در گیاهان گلخانه ای ‌شود و از ایجاد بیماری ‌های قارچی که هنگام وجود رطوبت بالا در گلخانه بروز می‌کنند، جلوگیری کند.

فن سیرکوله نقش بسیار مهمی در یکسان سازی دما، رطوبت، اکسیژن و دی اکسید کربن در محیط گلخانه دارد.
فن گلخانه ای از نوع سیرکوله یا جت فن در محیط‌های گلخانه ای و همچنین مرغداری‌ها جهت پایش رطوبت و دمای محیط استفاده می‌شود.
فن‌های اگزاست برای هدایت هوای گرما و سرما مناسب هستند ولی برای محیط‌های بزرگتری مثل سالن‌ها و سوله‌های بزرگ، به جهت سرد و گرم کردن محیط معمولاً از فن سیرکوله و هیترهای بزرگ استفاده می‌کنند.
در زمینه تولید و ساخت اقسام فن و هواکش گلخانه‌ها و مرغداری‌ها تولید کنندگان زیادی مشغول هستند.

محل قراردادن هواکش های گلخانه ای

وزیدن باد در خروجی فن ها باعث کاهش ظرفیت و کاهش نرخ تهویه می شود. در صورت امکان فن های کم سرعت را در سمت دور از باد ساختمان قرار دهید. اگزاست فن ها و شاترها (ورودی هوا) با یکدیگر کار میکنند تا هوا را به بیرون از ساختمان هدایت کنند. اگزاست فن در یک طرف ساختمان قرار می گیرد و با خارج کردن هوا، یک فشار منفی ایجاد میکند. ورودی (شاتر) در انتهای دیگر ساختمان قرار می گیرد و اجازه می دهد که هوای تازه وارد ساختمان شود. از آنجا که رفته رفته هوای در حال جریان گرم می شود؛ نرخ جریان باید کافی باشد تا این دما را در حالت مینیمم نگه دارد.

اگزاست فن و شاتر باعث می شوند تا اکسیژن از گلخانه خارج شده و در مقابل CO2 وارد شود. از طرفی اگزاست فن ها به کاهش رطوبت هوا نیز کمک می کنند.

فن و هواکش گلخانه و مرغداری -آندرسم البرز

فشار استاتیک

فشار استاتیک به ” فشار ناشی از یک سیال ساکن، به ویژه آب یا هوا” اطلاق می شود. در زمان روشن بودن یک یا چند اگزاست فن؛ فشار درون ساختمان نسبت به فشار بیرون کاهش پیدا میکند. درک این مفهوم بدین جهت اهمیت دارد که استفاده از اگزاست فن ها یا همان سیستم های فشار منفی، از متداول ترین روش های تهویه هستند. در واقع تهویه هوای فشار منفی آسان ترین و کارآمدترین روش برای کنترل جریان هوا بشمار می رود.

فشار استاتیک به این جهت مهم است که نگهداشتن فشار منفی مناسب باعث می شود تا هوا از جهت صحیح به ساختمان وارد شود و با سرعت مناسب با هوای موجود ترکیب شود. در ساختمان های با فشار استاتیک مناسب، نقاط سرد (cold spot) کمتر، هوای مرده (عدم هوارسانی و تهویه به بخشی از نقاط گلخانه) کمتر و عدم وجود هوای سرد در سطح گیاهان دیده می شود.

محاسبه ی فشار استاتیک

فشار استاتیک به صورت اختلاف فشار هوای بیرون و درون ساختمان در اینچ ستون آب (wc) بیان می شود و با فشارسنج (مانومتر) اندازه گیری می شود.

هدف استفاده از اگزاست فن ها و چگونگی تهویه توسط آنها

اگزاست فن ها باعث ایجاد اختلاف فشار می شوند و همین امر موجب شارش هوا می شود. با سیستم های تهویه ی مکانیکی، هدف کلی تامین جریان هوای کافی در یک اختلاف کم فشار است. از هواکش ها برای گردش هوای داخل گلخانه برای از بین بردن نقاط هوای مرده و افزایش سرعت هوا برای بهبود سیستم های خنک کننده استفاده می شود. در زمان خرید فن های تهویه به نکات زیر دقت نمایید:

• نوع فن
• CFM مورد نیاز
• فشار استاتیک سیستم
• بهره وری انرژی CFM/watt
• طول عمر، مقاومت در برابر خوردگی و نگهداری
• سطح صدا
• ویژگی موتور
• هزینه